Bazı Meslekler, Sadece Maddi Kazanç İçin Yapılmaz - CAN UĞURATEŞ

21 Mart 2020 Cumartesi 01:35

Yapılan değerlendirmeler, cehaletin esaretinde bir görünümle, ön yargıların kısıtlı perspektifinde, yorumlardaki ilginç tespitler ve yaşanmışlıkların olumsuzluğundan kaynaklı yanlış algılarla, hoşgörü sınırlarını zorlayarak, bireylerin söylemlerine olumsuz olarak yansımaya başladı. Giderek yozlaştığını değerlendirmenin hiç de yanlış olmadığı toplum yapısında, bazı değerlerin, maddi bazda ölçümlerinin söylemlere yansıması, yanlışlığıyla, korkutucu boyutlara ulaşmak üzere.

İnsanlığın ve her farklı toplum yapısının etik değerleri vardır ve olmalıdır. Evrensel kabul gören değerlerin, ufak sapmalar olsa da değişmezliğinde, bireysel değerlendirmelere yönelik söylemlere dikkat edilmesi gerekir.

Bu değerleri toplumda canlı tutmak ve her bireyi, ikna yoluyla, bu değerleri anlamaya yönlendirme zorunluluğu vardır. Doğaldır ki etik değerlerin sınırları, toplumsal gelişmişlik ve kültür bağlamında esnemeler yapabilir. Ancak bilinmelidir ki değişkenlik gösteren esaslar, aslında çok sınırlıdır.

Bu kadar sözün ardından gelmek istediğim konu, bazı meslek gruplarının yaptıkları iş, karşılaştıkları risk ve kazançları arasında kurulmaya çalışılan bilinçsizce korelasyonun söylemlere olumsuz yansıması, bu meslek grupları üzerinde, moral ve motivasyona yönelik, muhteşem denilebilecek olumsuz etkiler ortaya koymak üzere.

TSK, halen sınır ötesinde ve yurt içinde, terörle mücadeleye ve ülkenin bekasına yönelik tehdide karşı mücadelesine tüm olumsuz şartlara rağmen fedakârca devam ederken, sahadan gelen şehit ve gazi haberleri üzerine, bilinçsiz ya da yönlendirilmiş ağızların, mesleklerinin bu riski taşıdığı, bilerek bu mesleğin seçildiği, özlük haklarının ve maaşlarının iyi seviyede olduğu yönünde söylemlerle birlikte, görevlerini yapıyorlardı lâfzînin sahaya yansıması ve ağırlıklı olarak, ortaya konulan fedakârlığın, sadece seçilen görevin gereğinin yerine getirilmesi olarak algılara yönlendirilmesi, sahada hayatını riske ederek mücadele edenleri, doğal olarak düşmanın mermisinden, şarapnelinden daha fazla yaralıyor.

Günümüz küresel krizi olan ve tüm Dünyayı etkileriyle sarsan Covit-19 salgınıyla etkin mücadele devam ederken, bu salgında en büyük risk grubunda olanlar, doğal olarak sağlık çalışanları ile bu alanda mücadele eden bilim insanları. Ancak görülüyor ki aynı söylem, yani mesleki risk, bilinçli seçim ve iyi gelir seviyesi bağlamında yanlış algılar, bu meslek gruplarına da zarar veriyor.

Bilinmelidir ki bazı meslek grupları, sadece kazanca yönelik bir iş olarak değerlendirilemez. Çünkü bu mesleklerin icrası süresince, meslek sahibinin yüklendiği sorumluluk, aldığı risk ve yaptığı/katlandığı fedakârlık, hiçbir şekilde maddi değerlerle ölçülemez. Bunu algılayabilmenin en basit yolu, şu soruyu sormak ve cevabını değerlendirmektir: “Bana… lira para verseler, bu işi yapar, bu sıkıntılara katlanır, hayatımı tehlikeye atar mıyım?” bu sorudaki boşluğu, dilediğiniz rakamla doldurabilirsiniz. 

O halde bazı meslekler, sadece geçim veya daha rahat bir yaşam için yapılan, sıradan bir kazanç işi olarak değerlendirilemez, değerlendirilmemelidir. Bazı meslekler, toplumu veya insanlığı korumak için, bazı meslekler, insanlığın daha rahat yaşamasını sağlamak, refah düzeyini yükseltmek, konforunu artırmak ve evreni anlamak için, sorumluluk üstlenilerek ve fedakârlıklara katlanılarak yürütülür ki bu mesleklerin karşılığının, maddi ölçümleri mümkün değildir. Bu meslekleri yapabilmek için, büyük bir azim ve sağlam bir iradeye sahip olmak gerekir. Doğaldır ki meslek sahibi ve ailesinin hayatını idame ettirebilmesi için, belirli bir maddi gelire ihtiyacı vardır. Ancak, bu meslekleri sadece maddi imkânları için yerine getirmek, neredeyse mümkün değildir. Çünkü bu meslekler, fedakârlık ve özveri kadar, insan sevgisi, vatan sevgisi, doğa sevgisi gibi değerleri de gerektirir. Dışarıdan bakan gözlerin, meslekleri değerlendirmesindeki en önemli kıstas ise bireyin, meslek sahibi ile empati kurmasıyla ortaya çıkar.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI