Birleşmiş Milletler Kalkınma Hedefleri (3) - CAN UĞURATEŞ

17 Ocak 2019 Perşembe 09:36

Günümüz Dünyasında, güç odaklarının çıkarları doğrultusunda sürdürülen ve devamlılığı sağlanan savaşlardan en çok etkilenenler, çocuklar. İnsanlık, bir enkaz altından çıkarılan yaralı çocukları ya da ailesinin, bulunduğu bölgedeki savaştan kaçarak, insanca yaşam umuduyla yapmaya çalıştığı göç esnasında, batan bot ile birlikte sönen minik yaşamların, cansız bedenleri sahillere vurduğunda, anlık duygu yoğunluğuyla bir süre üzülüyor. Ancak yaşanan dramlar devam ederken, yapılan, önemli derecede toplumsal eylem ya da tedbir her nedense yok.

Peki, çocuklar sadece savaşlarda veya doğal afetlerde mi hayatını kaybediyor? Hayır, kesinlikle hayır ve kısıtlı kaynakların eşit olmayan dağılımında, çocukların, açlıktan ölmek üzereyken yanı başında bekleyen bir akbabayla ya da tüm kemikleri görülecek derecede zayıflıkta, çöplükten ayırt edilemeyecek, derme çatma bir barınakta çekilmiş görüntüleri, fotoğraflarla önemli dergilere yansımaya devam ediyor.

Ayrıca bir önemli sorun daha var. Çocuklar, cehaletin esaretindeki ailelerinin, kimi zaman yoksulluk ama ağırlıklı olarak dogmaların etkisinde başvurduğu ilkel uygulamalarla da hayatını kaybetmeye ya da tüm yaşantısını bir engelle geçirmeye mahkûm ediliyor. Çocuğa şiddet kesinlikle kabul edilemeyecekken, örnekleri hemen her gün medyaya yansıyor.

İşin içine bir de sağlık sektöründe gelişen rant hırsının girmesiyle, bir türlü ucuzlayamayan ilaçların teminindeki güçlükler ile bir kısım ilaçların, esasen tedavi edici özelliği olmadığının iddia edildiği günümüzde, çocuk ölümlerinin önüne geçmek önemli bir sorun. Özellikle de sağlık, sosyal devlet anlayışının en önemli görevlerindenken, yaşananların görünümü tamamen çelişki. 

Düşünün ki koruyucu tedavi bağlamında, çocuğun doğumundan itibaren bir program dâhilinde uygulanan aşılamanın dahi sağlığa zararlı olduğu endişesiyle, çocuktan uzak tutulmak istenmesi, savaşların etkisiyle, bölgesel göçlerin artmasından dolayı coğrafik konum değiştiren hastalıkların, koruyucu tedavi programı kapsamı dışında kalmış diğer bireyleri de etkilemesi ve Dünyanın önemli bir kısmında ortadan kalkmış ya da kontrol altına alınmış hastalıkların, yeniden artmaya başlamasının etkisiyle, çocuklar ölmeye devam ediyor.

BM Milenyum hedefleri içine giren önemli bir aktivite olan, çocuk sağlığının korunmasında başarıya ulaşabilmenin en önemli yollarından biri, ailenin eğitiminin sağlanması ki konu yeniden eğitimin, bilimsel temelli eğitimin önemine gelirken, çocukların sağlığının korunmasındaki en temel faktörün, ebeveynlerin bilinçli olmasının gerekliliği olarak ortaya çıkıyor.

Geleceğini garanti altına almak isteyen bilinçlendirilmiş insanlığın, sahiplenmesi gereken ilk şey, çocuklar. Çocukların, aileden başlayan eğitimlerinin sağlam temellendirilebilmesi için gereken de ebeveynlerin eğitimli bilinçli bireylerden oluşması. O halde her şeyden önce ve her konuda, bilimsel temelli eğitimin, toplum yapısında pekişmesi önem kazanıyor.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI