YALNIZ KURT MU ÇAKAL MI? - CAN UĞURATEŞ

4 Ekim 2017 Çarşamba 10:40

Bir kişi, otel odasına çıkardığı 20 civarında uzun namlulu silahla, 32’inci katta bulunan odanın penceresinden, müzik festivali yapılan alanda toplanmış insanlar üzerine mermi yağdırarak, 58 kişinin ölmesine ve 500’den fazla kişinin yaralanmasına neden oluyor. Bu bir katliam ve yer: Dünyanın en güvenli ülkesi olduğunu iddia eden, polisin geniş yetkilerinin acınmaksızın kullanıldığı; Dünyanın her yerine özgürlükler, barış ve demokrasi götürme heveslisi, ABD.

ABD’de Las Vegas’da meydana gelen bu olay, insanlık için oldukça üzücü ve düşündürücü. Olayı IŞİD üstlense de eğlenmeye, mutlu olmaya çalışan insanların üzerine atış yapan kişinin bir ABD vatandaşı olduğu ve olayın terörle bağlantısı olmadığı, FBI tarafından açıklandı. Bu açıklama düşünen, sorgulayan beyinlerde şimdilik bir rahatlama sağlasa da gelişmelerin getirebileceği sonuçlar, birçok masum insanın yeni dramlarına yol açabilir. Çünkü ilk açıklamalarda yer alan, eylemi yapan kişiyle birlikte bir Asyalı kadın olduğu ifadesi, akıllara korkunç senaryolar getirdi. Tam da ABD Başkanı ile “Roket Adam” olarak tanımladığı, Kuzey Kore Devlet Başkanı arasındaki söylemsel tartışma giderek artarken ve her iki taraf da birlerine tehditler yağdırırken, bu eylemde, bir Asyalının yer almasının sonuçları, ürkütücü olabilir. Hele ABD ve AB’de ırkçı söylemler yoğunluk kazanmış ve Müslümanların terörle bağdaştırıldığı bir algı oluşmaya başlamışken, bu olayın ardından, eylemin bir Müslüman tarafından gerçekleştirildiği açıklansaydı, bir anda gelişebilecek olayları düşünmek, diken üstünde oturmaya yetiyor.

Her ne kadar IŞİD, yeniden kazanıma yönelik bu eylemi sahiplenmeyi düşünmüş görünse de FBI’ın, olayın bir ABD’li tarafından yapıldığını açıklaması ve bu kişiyle ilgili bilgileri açıklaması rahatlatıcı.

Ancak, akıllarda oluşan daha farklı sorular var. ABD gibi güvenliğin yoğun olduğu bir ülkede, Dünyanın eğlence merkezlerinden biri ve yüksek miktarda paraların döndüğü bir merkez olan Las Vegas’da, lüks bir otel odasına bu kadar fazla uzun namlulu silahın çıkarılması, kimsenin dikkatini çekmemiş olabilir mi? Böyle büyük ve binlerce kişinin katılım sağlayacağı bilinen bir organizasyon alanını, doğrudan ve etkili açıdan gören pencereleri olan bir otelin, ulusal güvenlik dâhil, tüm güvenlik birimlerince kontrol edilmemiş olması mümkün mü? Böyle bir organizasyon süresince güvenliği tesis etmekten sorumlu birimlerin, anlık olarak çevreyi gözetleyerek, anında kesin ve etkili sonuç getiren, keskin nişancı benzeri tedbirlerle müdahale etmemesi mümkün mü?  Eylemi yapan kişinin, önceden keşif yaparak, eylemi nasıl yapacağını, hangi açıdan daha etkin olacağını, hangi silahlarla etkiyi artıracağını planladığı anlaşılabilirken; planına uygun gölge olup, eylemi yaparak başarılı olması, yalnız olmadığını göstermez mi? Eylemi yapan kişinin, eylemi gerçekleştirdiği odada ölü ele geçirilmesinin ardından, odada intihar etmiş olarak bulunduğunun açıklanması, ayrı bir soru değil mi?

Bu tür eylemler, bir kişinin kendince, bağımsız olarak aldığı kararla, kendi planı doğrultusunda yapıldığında, “Yalnız Kurt” kavramı kullanılıyor ve bu olayın gerçekleştiği andan itibaren, ulusal medyada yer alan yorumcular bu kavramı kolaylıkla kullanıyor. “Yalnız Kurt” havalı ve dikkat çekici bir ifade ama belirttiğimiz sorular ve daha birçok karanlık nokta henüz tam olarak açıklanmamışken, bu kişinin bir yalnız kurt mu, yoksa örgütlerce kullanılan bir çakal mı olduğunu açıklamak, ne denli doğru tartışılır.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI