MÜKEMMEL ANNE BABA YA DA MÜKEMMEL ÇOCUK YOKTUR! - DOÇ. DR. ASLI BUGAY SÖKMEZ

15 Şubat 2019 Cuma 09:51

Doç. Dr. Aslı Bugay Sökmez

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Öğretim Üyesi

Günümüzde herkes mükemmel olma kaygısı yaşasa da aslında mükemmel olmanın bir yolu yoktur. Siz de anne-baba olarak mükemmelliyetçi olup olmadığınız nasıl anlayabilirsiniz? Doç. Dr. Aslı Bugay Sökmez, belirtileri şöyle özetliyor:

Çocuğunuzu “Kusursuz” bir proje olarak mı görüyorsunuz?

Mükemmeliyetçi anne-babaların çocuklarından beklentileri çok çok yüksektir. Çocuklarına tıplı “kusursuz bir proje” gibi gibi bakan ve geleceklerini detaylı olarak planlayan bu tür ailelerin çocukları beklentilerine ulaşamadığında hayal kırıklığı ve öfke hissetmeleri ve çocuklarına da bu duygularını yansıtmaları olasıdır. 

Mükemmeliyetçi anne-babalar çocukları için kusursuz gelecek planlarını kendileri yaparlar genellikle çocuklarından bu konuda fikir almazlar. Fikir alsalar bile dikkate almazlar!

Mükemmeliyetçi anne-babalar çoğu zaman çocuklarına üzüntü ve öfke gibi olumsuz duyguları hissetmenin uygun olmadığını söylerler.

Ayrıca, çocuklarını çok duygusal, duyarlı, konuşkan, çok gürültücü ya da utangaç oldukları için de yargılayabilirler.

Çocuklarını duygusal tepkileri nedeniyle “böyle hissetmen yanlış, aptallık ediyorsun ya da sürekli ağlaman sıkıcı” diyerek utandırırlar. Böylece çocuklar sadece olumlu duyguları ve özellikleri nedeniyle kabül göreceklerini ve değerli olabileceklerini öğrenirler.

Ayrıca, mükemmeliyetçi anne-babalar iyi bir performans göstemediği ya da bir başarı elde etmediği sürece çocuklarına sevgilerini göstermezler.

Mükemmeliyetçi anne-babanın sevgi ve şefkat ve onayını kazanmak için çocuğun sürekli bir koşulu yerine getirmesi gerekir. Yani çocuğa koşullu sevgi sunarlar.

Çocuğunuzu olduğu gibi kabul edip, sınırlı olan yanlarını güçlendirmesine destek olursanız çocuğunuz belki “mükemmel” değil ama iyi yetişmiş bir birey olduğunu görürsünüz.

Doç. Dr. Aslı Bugay Sökmez kimdir?

Doç. Dr. Aslı Bugay Sökmez lisans eğitimini Ankara Üniversitesi’nde, doktora eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık alanında tamamladı. Florida State Üniversitesi Aile Enstitüsü’nde araştırmacı olarak “sağlıklı romantik ilişkiler” ve “affetme” konularında çalışmalarda bulundu. “Türkiye’de kadına yönelik tutum ve nedenleri” başlıklı araştırması ile Koç Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi (KOÇ-KAM) Proje Ödülünü kazandı. Portekiz’de düzenlenen Information Integration Theory and Functional Measurement Konferansı’nda en iyi sunum ödülüne layık görüldü. Ayrıca Aslı Bugay Sökmez ‘in, kayıp ve yas terapisi ve aile ve evlilik terapisi alanlarında uzmanlıkları bulunmaktadır. Şu an ODTÜ Kıbrıs Kampüsü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Programında öğretim üyesi olarak görev yapan Doç. Dr. Aslı Bugay Sökmez affetme, ruminasyon, eşli ruminasyon ve okul ikliminin psikolojik etkileri konularında ülkemizde öncü çalışmalar yapmaktadır.  


Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI