Bizim Olan - FULYA SABUNCU

9 Ağustos 2019 Cuma 03:11

Olan ya da olmak, üstüne hiçbir nitelik, nicelik karakterize etmemektir. Doğada bulunduğu şekilde var olmak, bizi 'olmak' a ya da 'olan' a götürür. Yani ne kadar çok sahip olduğumuz kişilikler, nesneler varsa, ne kadar çok evrimleşmiş isek o kadar çok biz değilizdir.

Peki, biz kimiz? Biz evrimleşmiş maymun, yazıyı bulan Sümer, barış anlaşması yapan Hitit ve Mısır, tiyatrolar yapan yunanlılar, köprüler inşa eden Romalılar, kilisede ibadet eden Bizanslılar mıyız? Hayır. Biz aslında bizim değilken yapılan yapılar, yazılan yazılar, takılan takılar bir şekilde sınırları belirlemiş coğrafyaların içinde buluyoruz. Bizim coğrafyamızda bulunmayan çoğu eserlere de sahip olmak istiyoruz. Yani bizim olmayan tarihe kültürel faaliyetler eklemeye çalışıyoruz. Dünya'nın en önemli şehirlerindeki en önemli müzelere dönüp bakıyoruz, 'British Museum' evet  müze İngiltere'de. Peki ya eserler?

Eserlerin çoğu yurt dışından bir şekilde getirilerek oluşturulmuş. Müze çok büyük, İslami eserlerden mısır bölümlerine, heykellere kadar geniş bölümleri var ve sergilenen eserler kadar depoda bekletilen var. 'Pergamon Müzesi' ismini Türkiye'deki bir antik kentten alan müze Berlin'de. Pergamon(Bergama) antik kentinden götürülen Pergamon Sunağı, Athena Tapınağı da coğrafyasında olmayan eserler. 'Moskova Puşkin Müzesi' Çanakkale'de mitolojinin, güzelliğin, tarımın, savaşların rüzgârının estiği Troia (Truva) antik kentinde bulunan hazineler bu müzede sergileniyor.

Sadece sunaklar, hazineler mi coğrafya değiştiriyor? Hayır. Amerikan film stüdyosu Columbia'nın simgesini hatırlıyor musunuz? Elinde meşale tutan kadın.

Kadın.

Mitolojide Babail Kraliçesi Semiramis. Mitoloji de coğrafya değiştiriyor.

Bizim 'olan' a da 'olmayan' a da sahip olmak istiyoruz. Bu yüzden hiçbir zaman biz olamayacağız.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI