Vandalizm nedir? - FULYA SABUNCU

11 Mayıs 2019 Cumartesi 11:01

Vandallık ya da akım olarak vandalizm nedir?
Gözümüzü kapatıyoruz. Önümüzde uçsuz bir deniz, yer alabildiğince sahil... Arkamızı dönüyoruz; iki tarafı sütunlarla dizili bir agora. Balıkçı, terzi, demirci, köle pazarı... Sesler geliyor sola dönüyoruz, dionysos eşliğinde bir tiyatro sahneleniyor, insanlar gülüyor. Sol tarafta devasa heykeller göz kamaştırıyor. O da ne? Ali Ayşey'i seviyor mu yazıyor. Bir tarihi eserin üzerinde hem de! Yarıda kaldı gezimiz. Gözler açıldı. Şimdi biz de beyinlerimizi açalım. 
Vandalizm; Fransız Devrimi sırasında ortaya çıkmış, günümüzde kullandığımız akımlardan bir tanesi. Bir din adamı Cumhuriyet ordusunun bazı davranışlarını nitelemek için, 455 yılında Roma'yı yağmalayan Vandallara benzetmiş. Ve böylelikle literatürümüze yerleşmiştir. Peki vandallar neler yapıyor? Gözlerimizi kapattığımızda 'Ali Ayşe' yi seviyor' yazılamasını yapıyor. Okulda masa sandalye kırıyor, holiganlık yapıp stadtaki sandalyeleri parçalıyor, kamu dairelerine zarar veriryor! Kırıp geçerken ya bilgisizlikten ya da zevk amaçlı yapıyoruz. Bilgisizlikten yapılan bu davranışlar, yaşanılan yer ve ebeveynlerin rolü oldukça fazla. Çünkü büyürken kimse 'yapma, etme' demiyor. Denilse bile bunun açıklaması yapılmıyor ve öylece büyüyüp gidiyoruz. Zevk amaçlı yapılan bu davranış psikolojiktir. Sevgiden ve ilgiden mahrum bırakılan bireylerin şiddet eğilimi ve zarar verme eğiliminin sonucunu ortaya koyuyor. 
Şimdi biliyoruz Vandallık aslında eğitimle, sevgiyle, ilgiyle ve şefkatle giderilebilecek bir davranış.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI