Bu kadar boş kontenjan ne olacak? - HÜSEYİN MERMERBAŞ

11 Eylül 2019 Çarşamba 00:14

Öncelikle, geleceğimizin teminatı gençlerimizin, onlara en iyi imkânları sağlamaya çalışan ailelerimizin ve büyük gayretlerle ülkemizin her köşesinde hizmet veren öğretmenlerimizin yeni eğitim-öğretim yılı heyecanını ve coşkusunu yürekten paylaşıyor ve 2019-2020 Eğitim Öğretim yılını kutluyorum.

Gelelim asıl konumuza.

Ayın 5’inde başlayan ek kontenjan tercihleri 11 Eylül saat 23.59 a kadar sürecek. Bizzat bu dönemin içinde olup öğrencilerle görüşen birisi olarak ve bu dönemde öğrenci yönlendirmesi yapan rehber öğretmen, kariyer koçları, kurum idarecileri ve üniversite temsilcileri ile gün içinde defalarca görüşen birisi olarak şunu net bir şekilde söyleyebilirim.

Hepsinin söylediği tek şey var, “öğrencilerin hepsi mezuna kalıyor”

Öğrenciler, Devlet ve Vakıf üniversitelerinde ki 2 ve 4 yıllık boş kontenjanlardan habersiz mi?

Üniversite temsilcileri ile görüştüğümde, kontenjanların boş olduğu ve bu kontenjanları doldurmak için farklı stratejilerle öğrencilere ulaşmaya çalıştıklarını anlatıyorlar. Vakıf üniversiteleri birçoğu geçtiğimiz yıllardaki doluluk oranlarını yakalayamadı bile. Yapılan milyonlarca dolar yatırım, olanaklar, kaliteli akademisyenler ne yazık ki boş kontenjanlar için. Özellikle İstanbul da bunu yaşamak daha olağan 49 tane vakıf üniversite var hepsi bir şekilde kontenjanlarını doldurmak için farklı stratejiler geliştiriyorlar.

Devlet Üniversitelerinde de durum çok farklı değil. Ek kontenjanların, kendi puanının üstünden yazamama kuralı birçok devlet üniversitenin kontenjanların boş kalmasına neden olacak. Öğrenciler bu noktada devlet üniversitesine gidemiyorsa vakıf üniversitesi tarafına çok sıcak bakmıyor.

Diğer taraftan mezuna kalan öğrenciler özel öğretim kurslarına kayıtlarını yaptı hatta şu anda derslerine başladılar bile. Tabii bu işin bir de duygusal kısmı var, özel öğretim kurslarında ki idareciler ve rehber öğretmenler elbette kendine kayıt yaptıran öğrenciye ek tercih yaptırmak istemeyecektir. Bu işin diğer bir boyutu.

Ama öğrencilerin Devlet ve Vakıf üniversitelerinde okuyabileceği birçok bölüm boşta.

Her sene artan sınava giren öğrenci sayısı ve azalan kontenjanlar…

Mezuna kalmak elbette bir seçenek. Çalışabileceğine, yapabileceğine inananlar elbette mezuna kalabilir. Ama belirli bir puan üzerinde olan değerli öğrenciler istediğiniz bölümde boş kontenjan varsa lütfen tercih verin.

Yeniden söylüyorum Türkiye'nin en doğusunda en düşük puanlı bir üniversiteden mezun olduğunuzda da çok başarılı bir iş adamı veya iş kadını olabilirsiniz. Bu tamamen sizin elinizde.

Ama en nihayetinde bu bir tercih meselesi.

Mezuna kalan öğrencilere yeni başlayan dönemde başarılar diliyorum.

Lütfen bol bol kitap okuyun.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI