Son günlerin olay konusu, Özel Yetenek Sınavları kalktı - HÜSEYİN MERMERBAŞ

19 Ekim 2019 Cumartesi 00:51

Hemen hemen tüm gazete ve blog sitelerinde yazan, hatta sosyal medyanın gündemine bomba gibi düşen konuyu açıklamakta fayda var.

Yükseköğretim Kurulu'nun 10 Ekim günü gerçekleştirdiği toplantıda yaklaşık 2,5 milyon öğrenciyi ilgilendiren YKS ile ilgili bazı kararlar aldı. Bu kararlar hukuk fakültelerini, eczacılık ve dişçilik programları ile birlikte özel yetenek sınavıyla öğrenci alan bölümleri de ilgilendiriyor.

Ortamı çok gerdiler, şu anda özellikle sosyal medyada özel yetenekle alan tüm bölümlerin kaldırıldığına dair çıkan haberler yersiz ve yalan haber. Toplamda 128 yetenek programından sadece 14 tanesinde değişiklik yapıldı. Kalan diğer 114 program zaten özel yetenek sınavları ile almaya devam ediyor. Değişiklik yapılan programları grup haline getirdiğinizde 4 bölüm haline geliyor.

Çizgi Film (Animasyon),

Grafik, Grafik Resimleme ve Baskı, Grafik Tasarım,

Rekreasyon, Spor Bilimleri, Spor Yöneticiliği,

Tekstil, Tekstil Geliştirme ve Pazarlama, Tekstil Tasarımı, Tekstil ve Moda Tasarımı, Moda Giyim Tasarımı, Moda Tasarımı, Moda ve Tekstil Tasarımı.

Yukarıda yazdığım birçok bölümün yetenekle alakası yok. Çizgi Film Animasyon, Rekreasyon, Spor Yöneticiliği, bu bölümlere girmek için yetenek sahibi olmanıza gerek yok.

Asıl saptırılan konu şu, sanki tüm bölümler kaldırılmış gibi bir algı yaratıldı ve sosyal medyada “Özel Yetenek Sınavları Tamamen Kaldırıldı!“ yazısını dahi gördüm.

Konservatuvar, Resim, Oyunculuk, Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi, Beden Eğitimi, Opera gibi alanlar hala özel yetenek ile almaya devam ediyor.

2015 yılına kadar “İç mimarlık, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, İletişim Tasarımı” gibi bölümlerde özel yetenek sınavları ile öğrenci alımı yapıyordu. Sonra fark ettiler ki bu bölümlere girebilmek için özel yeteneğe sahip olmak gerekmiyor ve kaldırıldı. Şimdi merkezi yerleştirme puanı üzerinden öğrenciler tercih yapıyorlar. Lütfen bilgi kirliliğinden uzak durun. İnternette doğru bilgiye ulaşamaya çalışın. Ortalığı ayağa kaldırmanın bir anlamı yok.

Sosyal medyada denk geldiğim ve çok hoşuma giden. #özelyeteneksınavımadokunma konulu görsel.


Saygılarımla.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI