Tercih Dönemine Hazırlık - HÜSEYİN MERMERBAŞ

21 Haziran 2019 Cuma 09:22


Değerli üniversite adayı öğrenciler,
Bir YKS sürecinin ilk aşaması olan sınavları atlattık. Sınavlar ile ilgili şunu söyleyebiliriz, YÖK Başkanı Sayın Prof. Dr. Yekta SARAÇ’ ın dediği gibi herhangi bir sürpriz ile karşılaşmadık.
TYT değerlendirmesi yaptığımızda; Matematikte Geometri sorularının, Fen Bilimlerinde ise Fizik ve Kimyanın ayırt edici yani kısmen zor olduğunu söyleyebiliriz. 
Sınav sonrasında birçok öğrenci ile görüşme ve konuşma fırsatı yakaladım. Görüştüğüm öğrencilerin   %80 i ve sosyal medyada herkes neredeyse Türkçede ki paragraf sorularının uzun olmasından yakınmakta ve paragraf soruları yüzünden diğer testlere vakit ayıramadığını söylemekte. 
Şahsım adına; 2018-2019 Eğitim Öğretim yılı içinde 200’den fazla seminer ve konuşma yaptım. Konuşmalarımın hepsinde şunu belirttim. “Temel Yeterlilik Testinde başarılı olabilmenin tek yolu vardır. O da KİTAP OKUMAK” Eğer okuduğunuzu anlayabiliyorsanız, yorum yapabiliyorsanız, muhakeme edebiliyorsanız. TYT de başarılı olamamanız için hiçbir sebep yok. 
Bu söylediğim cümleyi, tam olarak aynı kelimeleri kullanmasalar da YÖK Başkanı Sayın Prof. Dr. Yekta SARAÇ ve birçok uzman her seferinde dile getirdiler. Bu noktada paragraf sorularının uzun olmasını eleştirmektense, dönem içinde kitap okumamanın veya tam olarak hazırlanmamış olmanın hesabını ÖSYM veya herhangi bir kuruma kesmek anlamsız. 
Artık önümüzde çok ama çok önemli bir tercih süreci var. 18 Temmuz’da sınav sonuçlarımızı öğreneceğiz. Sınavdan çıkan öğrencilerin ilk olarak yaptıkları şey netlerini hesaplayarak internet üzerinde ki farklı robotlardan puanlarını ve başarı sıralamaları hesaplamaya çalışmak. Bunun şu anda çok doğru bir şey olduğunu söyleyemem. Yalnız https://yokatlas.yok.gov.tr/netler.php adresinden hangi bölüm, hangi üniversiteye gitmek istiyorlarsa onu seçip geçen sene o bölümün kaç net ile aldığını öğrenebilirler. İnternetten öğrendiğiniz her şey sadece size fikir verecektir. 
Sınav sonuç belgesini görmeden sevinmek veya üzülmek çok doğru değil. 
Bu yıl ne yazık ki bir Matematik sorumuz iptal edildi. Bununla alakalı şunu söyleyebiliriz. Eskiden herhangi bir soru yanlış olduğunda tüm adayla için o soru doğru kabul edilirdi. Artık sistem bu şekilde değil. Yanlış olan soru tamamen çekiliyor ve 39 soru üzerinden kimsenin hakkı kimseye geçmeden puanlar hesaplanıyor. Eskisi gibi yanlış olan soru herkes için doğru kabul edilseydi eğer barajın çok altında kalan öğrenciler için suni şişme meydana gelip baraj üstü kalmalarını sağlayacaktı bu da rakiplerinizi artıracaktı.
Tekrar hatırlatmakta fayda var,
Önümüzde önemli bir tercih dönemi var, tercih döneminin şu anda Temmuz sonu olarak düşünüyoruz. Bu döneme kadar adaylar kendilerine kısa bir tatil versinler. Aday öğrenciler hala hangi bölüm seçeceklerine karar vermemişken bu hengamede doğru kararlar verme yüzdesi çok düşük olacaktır. 
Tercihler ve hangi meslek seçmeyle ilgili yazılarımı diğer haftalarda paylaşacağım.
Güzel bir tatili hak ettiniz.
Sevgiler. 

Hüseyin Mermerbaş 
Nişantaşı Üniverstesi rehberlik ve Kariyer Planlama Uzmanı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI