Gösteriş meraklısı bir toplum haline mi geldik? - MEHTAP ÜNLÜ

17 Mayıs 2019 Cuma 09:34

Marka haline gelmiş lüks ve pahalı restoranlar, neredeyse her sokağa açılan kafeteryalar, insanların akşam mesaisinden sonra evde ailesiyle kaliteli vakit geçirmek yerine, sadece bir mekana gittiği görselini sosyal medyada paylaşmak için, yani sırf gitmiş olmak için bir mekana gidip yüksek meblâğlarda paralar harcamak...

Evet, yine teknolojinin avantajlarını değil de, çoğunlukla bilinçsizce kullanıldığı bu zamanda özçekim yapma hastalığı maalesef insanların hayatlarını pervasızca olumsuzluğa sürüklemekte....

İnsanlar, çevresine karşı “şu marka telefonu kullanıyor” demeleri için bir maaş, hatta belki iki maaşlarını telefona verirken, dolmuşa binecek parayı dahi bulamadıklarını görebiliyoruz.

Bir yanda iftar sofrasında yemek için ikinci bir yemeği yapamayacak halde olan aileleri düşününce marka bir kafede oturarak bir fincan kahveye bir hayli yüksek meblağ ödemesi, “gösteriş meraklısı bir toplum haline mi geldik?” sorusunu akıllara getiriyor.

“Gösteriş yapma” hevesi akabinde selfie çekme isteğinin yoğunluğunu getirmekte ve önlem alınmadığı taktirde selfie bağımlılığına kadar gidebilmekte.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırma sonucunda, son 6 yılda 259 kişinin selfie çekerken öldüğü belirtiliyor.

Affınıza sığınarak yazıyorum, artık fotoğraflarımızı çekme amacımızın dahi değiştiğini görmekteyim. Artık fotoğraflarımızı bir çerçeveye koyup duvara asmak ya da bilgisayarlarda bir anı olarak saklamak yerine sosyal medya hesaplarımızda nispet amaçlı ya da sosyal yaşamın şartlarına uyduğumuzu birilerine göstermek için paylaşımlar yapmaktayız.

Bir arkadaşımızın çocuğu ile kendi çocuğumuzun şartlarını kıyaslamak, komşusunun eşinin hangi marka araba kullandığını ya da hangi marka kıyafet giydiğini kendi hanesinde eşine anlatabiliyor.

Yani bu marka düşkünlüğü evliliklerin içerisine dahi girmiş durumda.

Ve maalesef, bu olanlar artık “gösteriş meraklısı bir toplum haline mi geldik” sorumuzun yanıtı gibi görünüyor.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.