ZARARLI ALIŞKANLIKLARA BAŞLAMAYA ENGEL TEŞKİL EDEN UNSURLAR - MEHTAP ÜNLÜ

1 Mart 2019 Cuma 10:36

Üzülerek söylemekteyim ki günümüz kuşağında oldukça küçük yaşlardan itibaren çocukların zararlı alışkanlıklar edinmesi ebeveynleri,  hayli endişelendiren bir konu haline gelmiştir. Peki, çocuklarımızı zararlı alışkanlıklardan nasıl uzak tutarız? Öncelikle ilk olarak en önemli unsurdan başlamak istiyorum. Çocuk ile anne, baba arasındaki bağın ve iletişimin gücü çocuğun hayatı dolayısıyla sosyal yaşantısında daha mutlu, özgüvenli ve sağlıklı yaklaşmasını sağlayan önemli bir etkendir.

Sağlıklı ve doğru iletişim birçok sorunun temel çözüm noktası olduğu gibi zararlı alışkanlıklara başlamayı’da engellemektedir.

Şöyle kısa bir örnek vermek istersek bir çocuğa başka bir arkadaşı zararlı bir madde kullanmasını teklif ettiğinde ‘’Hayır ben bunu kullanmayacağım ve bu söylediğini anneme, babama söyleyeceğim’’ ifadesini kullanan çocuk ve ailesiyle arasında olumlu ve güvenli bir bağ var demektir.

Derken hemen diğer önemli bir hususa geçmek isiyorum. Bir önceki cümlede hayır diyebilmekten bahsetmiştim,  hayır kelimesi beş harf bir kelimeden oluşan fakat harf sayısı kadar basit olmayan, aksine çok mühim bir olgudur.Hayır diyebilmek güçlü bir irade gerektirir, hayır diyebilmek için kişinin önce kendini tanıması gerekir.Ne istediğini ve neyi istemediğini bilmesi ve akabinde net ve tutarlı olmasını gerektirir. Biz Türk toplumu olarak  çok hayır diyebilen bir toplum değiliz malesef.

Şimdi sizlerde birinizden ‘’ benim telefonumun şarjı bitmiş iki dakikalık önemli bir telefon görüşmesi yapmam gerek’’ diyecek olsam ve telefonunuzu kısa süre için kullanabilir’miyim’’ desem   büyük çoğunluğunuz kullanmam için telefonunuzu verirdiniz.Dediğim gibi gerektiği noktalarda hayır diyebilmek bize zararlı  alışkanlığa ve bize zarar verebilecek tehlikelere  engel teşkil edecektir. Size zararlı bir madde uzatan birisi olduğunda ona hayır diyebiliyorsanız ne istediğinizi ve neyi istemediğinizi biliyorsunuz demektir. Aynı şekilde sizin bu kararlı ve net tavrınızı model alan çocuklarınızda yine sizin desteğinizle birlikte istemediği bir durum olduğunda kolaylıkla hayır diyecektir.

Son olarak sosyal aktivitelerden bahsetmek istiyorum. Dünyada ve Türkiye’de zararlı alışkanlıklara başlamada engel olarak ya da bağımlılarla ilgili yapılan çalışmalarda sosyal aktivite ve sportif faaliyetler başta gelmektedir. Uyuşturucu madde kullananların maddeye başlama nedenleri arasında can sıkıntısı, yalnızlık, merak vb. nedenler yer almaktadır. Bu duruma istinaden çocukların, ergenlerin canlarının sıkılmasına fırsat vermeden çocuklarınızın yetenekli olduğu ya da ilgi duyduğu alanları keşfederek onları o alana yönlendirmelisiniz. Resim çizmek, spor yapmak, bir enstrüman çalmak çocuğun zararlı alışkanlıkları düşünmesini, kullanmasını ve zararlı alışkanlıkları olan çevreden uzak olmasını sağlayacak önemli bir unsurdur.

Tüm bu etkenlerden yola çıkarak şunu söyleyebiliriz ki ailenin çocuklara olan iletişiminin kalitesi, aile arasındaki bağın gücü, çocuğun bir uğraş alanının olması ve o alana ilgi duyması devamlı olarak faaliyetini sürdürmesi, net olması kendisini tanıması hayır diyebilmesi zararlı alışkanlıklara başlamasını engelleyen önemli bir husustur ve bunu çocuğa aşılamak ve kazandırmak biz ailelerin ellerinde olan olgudur. Tercih sizin…


Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI