Tercih Sürecine Dair Her Şey - MUHİTTİN ŞAHİN

18 Temmuz 2019 Perşembe 00:42

Merhaba sevgili üniversite adayları. Geleceğinize yön verecek ve yaşamınızın bundan sonraki kısmında ne yapacağınızı belirleyeceğiniz üniversite tercihlerine sayılı günler kaldı. Tercih süreci; hayatınızı şekillendirmek, karar vermek ve risk almak bakımından stresli bir dönemdir. Ayrıca bu dönemde hem aileden hem de çevreden gelen öneri, nasihat ve yönlendirmeler; karar verirken kafanızı karıştıracaktır. Bununla birlikte 'yerleşemem, ortada kalırım' gibi olumsuz düşüncelerle kendinizi daha da yoracaksınız. Bu panik hali, size hata yaptırır. Tercihlerinizi, herhangi bir bölüm kazanmak için değil hedeflediğiniz bölümlere yerleşmek için yaptığınızı unutmayın.

Hangi Bölüm?

-Her şeyden önce kendinize; yarın nasıl yaşamak istediğinizi sorun. Yaşam boyu, büyük bir zevkle yapmayı planladığınız mesleklere yönelin.

-Ailenin, çevrenin sevdiği, beğendiği meslekleri değil; sizin severek ve yaşayarak yapacağınız meslekleri tercih edin. İlgi ve yetenekleriniz, seçeceğiniz bölüme cevap verebiliyor mu? Hem hayal ettiğiniz hem de becerileriniz açısından yapabileceğiniz bölümlere yönelin.

-Yüksek puan aldınız diye sevmediğiniz bir bölüme gitmek zorunda değilsiniz. İstemediğiniz bir bölümü tercih etmeniz size mutsuz ve sorunlu bir iş yaşamı armağan edebilir. Kişisel özelliklerinizi ve tercih edeceğiniz mesleğin gereklerini objektif bir şekilde değerlendirin.

-Tercih edeceğiniz bölümü yakından tanıyın. Mesleğe ilişkin bilgileri, çevreden aldığınız duyumlarla değil de mesleği icra eden kişilerden öğrenin. Nöbet vs. gibi ek çalışma durumları var mı? Hafta sonu tatil yapma imkanı sunuyor mu?

Hangi Üniversite?

Okumak istediğimiz bölümü belirledikten sonraki en önemli soru, hangi üniversite olsun? Buna kısa kısa değinelim.

-Ne olursa olsun, devlet üniversitesi olsun, mantığını bir kenara bırakmak lazım. Çünkü son zamanlarda kendini kanıtlayan özel üniversiteler; hem eğitimin kalitesi hem de mezun olduktan sonra iş olanakları bakımından devlet üniversitelerinin önüne geçmiş durumda.

-Seçeceğiniz üniversitenin ulaşım durumu çok önemli. Üniversitenin konumu, şehir içindeki ulaşılabilir olup olmaması, ulaşım süresine ve şehirdeki yurt ve diğer barınma imkanlarına dikkat etmek gerekiyor.

-Bölümün akademisyen kadrosuna, internet sitesi üzerinden göz atın. İyi bir akademisyen kadrosu varsa alacağınız eğitim nitel ve nicel bakımdan değişecektir. Staj, atölye, laboratuvar ve dil eğitimine yönelik imkanlarını inceleyin. Sizin, akademik güncel gelişmelere ulaşımınızı sağlayacak teknolojik altyapısını sorgulayın.

-Gitmek istediğiniz üniversitenin ders dışı etkinliklerine ilişkin bilgi alın. Üniversite hayatınız sadece akademik eğitimle sınırlı olmayacaktır. Öğrenci kulüpleri, yurt içi ve yurt dışı değişim programları gibi imkanlarını inceleyin. Kişisel gelişiminize katkıda bulunacak sosyo-kültürel faaliyetleri var mı?

Adım Adım Tercih Süreci

-Yüzbinlerce kişi, üniversitede eğitim görmüş olmasına rağmen tekrar tercih yapıyorsa; bu durum seçimlerimiz konusunda dikkatli olmamız gerektiğini gösterir.

-Geçen yılın puanlarına takılı kalmayın. Bölümlerin puanlarının düşüp yükselmesi; o yılki taleple ilişkilidir. Sizin için önemli olan başarı sıranız ve beklentileriniz.

-Öncelikli olarak Yükseköğretim Programlarını ve Tercih Kılavuzunu dikkatli bir şekilde okumanız gerekiyor. Tercih etmeyi düşündüğünüz bölümlerin özel koşul vs. gibi durumlarına muhakak bakın.

-İlk tercihlerinizde puanınızın ve sıralamanızın üzerinde olan bölümlere yer verin. Sonraki tercihlerinizde ise çoğunluğu kendi başarı sıranıza yakın veya denk gelen bölümleri yazın. Son tercihlerinize ise başarı sıralamanızın altında olan ve açıkta kalma ihtimalini ortadan kaldıran bölümleri ekleyin. Bir örnekle anlatacak olursam; sıralamanız 30 binlerdeyse, tercihlerinizi 15-45 bin aralığında rahatlıkla yapabilirsiniz. Hatta ilk 3-4 sıraya 15-25 bin gibi sıralamalı üniversiteleri de yazabilirsiniz. Ayrıca 24 tercih hakkınızın tümünü kullanmaya çalışın.

-Başarı sıralaması getirilen; Hukuk, Mühendislik, Öğretmenlik, Tıp ve Mimarlık gibi bölümleri tercih ederken başarı sıralamalarını muhakak göz önünde bulundurun.

-Eğer farklı puan türlerinden tercih yapacaksınız; seçeceğiniz alanların istediğiniz ve sevdiğiniz alanlar olmasına dikkat edin. İstemediğiniz bir bölüme yerleşip gitmeseniz dahi ortaöğretim başarı puanınız(OBP) bir sonraki yıl yarı yarıya düşürülecektir.

SEÇİMLERİNİZİN SİZİ ÖMÜR BOYU MUTLU ETMESİ TEMENNİSİYLE.

Muhittin ŞAHİN

Psikolojik Danışman

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI