Dolar/TL ve Gram Altın'da görülebilecek seviyeler - SAVAŞ ÇOKANGIN

9 Mayıs 2019 Perşembe 15:21

Küresel piyasalar ABD ve Çin arasındaki ticaret müzakerelerine odaklanırken yurt içinde ise seçim fiyatlaması devam ediyor. ABD Başkanı Trump, Çin’i taahhütlerini yerine getirmemekle suçladı ve ceza olarak Cuma günü %10 olan ek vergi uygulamasını %25’e çıkaracaklarını açıkladı. Perşembe günü Çin yetkilileri ile yapılacak görüşmeden sürpriz bir karar çıkmazsa ticaret savaşları endişeleri devam edecek.

Çin ve ABD borsaları başta olmak üzere küresel piyasalardaki satışlar sürerken TL varlıklar, gelişen ülke varlıklarından negatif ayrışmaya devam ediyor ve TL’nin yılbaşı itibariyle kaybı %15’e ulaştı. Arjantin pesosu ile beraber en çok değer kaybı yaşayan TL’yi zorlayan gelişmelere baktığımızda;

Siyasi kanatta ABD ile S-400 ve İran meselesi, yine ABD ve AB ile Doğu Akdeniz gerginliği, Suriye’deki güvenlik sorunu gibi belirsizlikler masada duruyor ve henüz iyimser bir gelişme yaşanmıyor.

Ekonomik kanatta yüksek işsizlik oranı, hissedilir gerileme sağlayamayan enflasyon, gıda fiyatlarındaki artış, petroldeki yükselişin ek maliyet yaratması ve göstergelerdeki daralma büyüme üzerindeki negatif etkiyi artırıyor. Birçok kurum ve kuruluş Türkiye’nin 2019 daralma oranında yukarı yönlü revizyona giderken yurt içi risklere de vurgu yaptı.

Para politikasında merkezin son PPK toplantısında ek sıkılaşma ifadesine yer vermemesi faiz indirimine hazırlık olarak algılandı ve Çetinkaya’nın enflasyon raporu sunumunda bunun kısa vadeli faiz değişimi olarak algılanmaması yönündeki açıklaması da çok karşılık bulamadı. Öte yandan rezervlere dair kaygılar için yapılan açıklamalar da yetersiz kaldı. Piyasalar seçim sonrası merkezin Haziran’da faiz indirimine gitme olasılığını oldukça düşürürken ek sıkılaşma adımları ihtimalini artık daha canlı görüyor.

Maliye politikasında açıklanan reform paketlerinin içeriği ve kaynağına dair endişeler sürerken seçimlerin yenilenmesi ile gevşemenin de devam edeceği ön görülüyor.

Son olarak bu belirttiğimiz sorunlar uzun zamandır TL üzerinde baskı yaratırken İstanbul seçiminin yenilenmesi kararı ile hukuk, demokrasi kavramlarına dair de tartışmalar yaşanıyor ve TL tarafında negatif fiyatlama yaratan gelişmelerin yelpazesi de giderek büyüyor.

Belirsizliğin yüksek olması ile TL tarafındaki kayıplar bugün de devam ediyor, USD/TRY bugün tekrar 6,20 seviyesini test etti ve daha önce de belirttiğimiz kritik direnç olan 6,22’nin kırılması durumunda 6,36’ya doğru alımlar devam edebilir. Ayrıca 6,22 üzeri kur için son derece riskli seviyelerin yeniden konuşulmasına neden olabilir.

Kurda yaşanan yükseliş ve altının bu hafta riskten kaçış ile talep görmesi ile Gram altında 257 TL’ye yaklaşarak Eylül ayı zirvesine çıktı. Kurdaki yukarı yönlü hareketin devamında gram altında 258 TL ve 265 TL dirençleri test edilebilir. Kısa süreli rahatlama için 247 TL’ye doğru düşüş olması gerekiyor.

USDTRY kurunda takip edeceğimiz direnç seviyeleri 6,22-6,36 olurken kısa vadede rahatlama için 6,02’ye doğru düşüş olması gerekiyor.

Bol kazançlar

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI