Hayat kurtaran saat - SEREN SABUNCU

28 Eylül 2019 Cumartesi 00:44

Teknolojinin yararlarını ve zararlarını anlatan çoğu yazı, çoğu program karşınıza çıkmıştır. En olmadı kendi aramızda konuşmuş, tartışmışızdır illaki. Sonuca hiçbirimiz varamamışızdır. Çünkü tartışanlar aralarında jenerasyon farkı olanlardır. Teknolojinin zararlarını öne süren zaten sadece sosyal medya kullananlar olup yararlarını da öne süren çoğu kişi de sadece sosyal medya kullanıcılarıdır. Bir hikâye alıntılamak istiyorum;

“Amerika’da yaşayan Bob Burdett ve oğlu bisiklet sürmek için Washington’un Spokane şehrindeki Riverside Eyalet Parkı’na gitmek üzere anlaştılar. Bob, buluşma yerine erken gitti ve bisiklet sürmeye başladı. Ancak dengesini kaybederek dağ bisikletinden düştü ve kafasını vurdu. Onu, orada bulabilecek kimse yoktu ancak bileğindeki akıllı saat, “düşme algılama” özelliği sayesinde yardımına koştu. Akıllı saat, Bob’un acil aranacaklar listesine eklediği oğlu Gabe Burdett’a konumunu mesaj olarak gönderdi. Gabe’e mesaj göndermekle kalmayan akıllı saat, ambulansa da bir yardım çağrısında bulundu ve Bob’un konumunu iletti. Saat, Gabe’e Bob’un konumunu gönderdikten sonra bir de onun götürüldüğü hastaneden konumunu güncelledi ve yeni bir konum attı. Bob’un oğlu Gabe, akıllı saatin gönderdiği ilk konuma ulaştığında babasını orada bulamadı ve o esnada yeni bir güncelleme mesajı aldı ve o konuma doğru yola çıktı. Hastaneye ulaştığında babasına kavuştu. Akıllı saat sayesinde hastaneye kaldırılıp direkt müdahale edilen Bob, tüm röntgenler temiz çıktıktan sonra hastaneden sağlıklı bir şekilde ayrıldı. Erken müdahaleyle tehlikeli olay hiçbir aksilik yaşanmadan mutlu sonla bitti. Bob’un oğlu Gabe Burdett, bu hikâyeyi sosyal medyada anlatmakla kalmadı, herkesin bu özelliği aktif etmesi gerektiğini belirtti. Bob bisiklet sürmeye çıktığında kolunda akıllı saati düştüğü yerde onu kimse bulamayacak ve belki de daha tehlikeli durumlar ortaya çıkacaktı. Bu sebeple Gabe, akıllı saat kullanımını destekledi ve kullananların acil durum listesindeki insanları iyi ayarlamalarını söyledi.”

Şimdi bu saati kullanmak için teknolojiyi bilmek, ‘iyi’ bilmek gerekiyor. Bob’un yaşı tahminen 50-55 arasında (fotoğraftan anladığım kadarıyla). Teknolojiyi zararlı bulanlar, Bob gibi teknolojiyi kullanamayan insanlardır. Teknoloji sadece sosyal medyadan ibaret değil sonuç olarak. Biraz daha minimize edecek olursak telefonlar da sadece sosyal medyadan ibaret değil.

Sosyal medyanın değerini asla azımsamıyorum. Teknolojinin ilerlemesi zaten sosyal medyayla da doğru orantılı. Bu yaşanan olay sosyal medyada yayılınca insanlar, akıllı saatin yararına dikkat kesildi. Herkesin ortak bir korkusu var ne de olsa; “Ölüm korkusu!” Teknoloji artık hayatımızın bir parçası olduğu gibi hayat kurtarıcımız olarak da yerini aldı hayatımızda!..


Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI