Kadının her mücadelesi yenilerine gebedir! - SEREN SABUNCU

18 Nisan 2019 Perşembe 09:33

Mobbing  ya da bezdiri, bir grup insanın bir kimseye veya başka bir gruba sosyal kabadayılık yapması. Latince kökenli sözcük; psikolojik şiddet, baskı, kuşatma, taciz, rahatsız etme veya sıkıntı vermek anlamlarına gelir. En iyi ifade eden anlamıyla yıldırma veya iş yerinde psikolojik terör anlamlarıdır. Vikipedi'ye bakınca mobbing kelimesinin karşılığı tam olarak böyle çıkmakla birlikte bizim de dilimize hızlı bir şekilde yerleşti.

 Hepimizin yaşadığı bu rahatsızlık iş performasının azalmasından, kişisel hayatımıza kadar etkisini gösteriyor. Bu rahatsızlığa sesini yükselten ve olumlu sonuçlar elde edenlerimiz de oldu. Sessizliğe meydan okuyup ses getiren bir haber Bilecik'in Pazaryeri ilçesinden geldi. 2004 yılından bu yana Pazaryeri Belediyesi'nde özel kalem olan Zekiye Tekin, belediye başkanından uzun süredir mobbing görüyormuş. Sonrasında da Tekin'i işten atmış. Akabinde Zekiye Tekin, bağımsız olarak adaylığını koymuş ve Pazaryeri'nin ilk KADIN belediye başkanı seçilmiş. Altını çizmeliyim ki bu sonucun çıkmasında kadın seçmenlerin rolü çok büyük. Muhtarlık dahil olmak üzere yönetimde kadın adayların az olması biz kadınları fazlasıyla üzmüştü. Kadının elinin değdiği her alanın güzelleştiğini söylemek hiçte yanlış olmayacaktır. Birileri tarafından engelleniyoruz. Ya toplum baskısı ya aile baskısı ya koca baskısı bizi bir şekilde engelliyor. Ama en kötüsü kendi kendimize yaptığımız baskı! Bunun temelini de elbetteki daha çok toplum baskısı oluşturuyor. Özellikle Adana'da toplumu aşan ve sonrasında kendini aşan ve muhtarlığa adaylığını koyan çok KADIN adaylar oldu. Ha belki de seçilmediler lakin bu denli adaylarının fazla olması atılan ilk adımın göstergesi olup 'biz de buradayız ve gelecek seçimlerde de olacağız'ın bir çıkış noktasıdır. Başkan Zekiye Tekin'in de kadınlarımız için bir örnek olduğunu düşünüyorum. Talihsiz olaydan sonra olmasını istemezdik elbetteki ama bu iğrenç olaydan sıyrılıp 'BEN BURADAYIM!' diyen Başkan Tekin'in takdire şayan mücadelesinin arkasındayız. Hollanda'nın başkenti Amsterdam'ın tarihinde de bir ilk yaşanmıştı. Amsterdam Belediye Meclisi'ndeki Yeşil Sol Parti'nin eski lideri Femke Halsema belediye başlanlığına seçildi. İlkleri yaşadığımız bu dönemlerde kadınlarımızın yönetimde olması ziyadesiyle bizleri mutlu ediyor. Bu iki ülkedeki olay kadınlarımıza örnek olacak. Verilen her mücadele yeni mücadelelere gebedir! Kadının çıkardığı her ses çığ gibi büyür ve çığlığa dönüşür...

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI