Kakofobi nedir? - SEREN SABUNCU

22 Haziran 2019 Cumartesi 11:25

Bir de bu fobi mi var demeyin! Daha nice fobiler var bilinmeyenler arasında yerini alan. Ama biraz daha revaçta olan, kulağımıza gelen kakofobiden bahsetmek istiyorum ben. Çirkin şeylerden korkma durumu olarak bilinen kakofobi pek yaygın görülen bir rahatsızlık değil esasen.

45 yaşındaki Richard Simpson,’ın yaşadığı bir olayın alıntısı ile devam etmek istiyorum. “Simpson, rahatsızlığının günlük yaşamında onu oldukça kötü etkilediğini ifade ediyor. Sıradan bir tren yolculuğunun bile kâbusa dönüştüğünü söyleyen Simpson, çirkin insanların yanlarına oturmamak için vagonlar arasında dolaştığını belirtiyor. Eğer kendine uygun bir yer bulamazsa, yolculuk boyunca ayakta kalmayı tercih ediyor. Simpson, insanların güzelliğini 10 puan üzerinden değerlendiriyor ve eğer dış görünüşleri 6 puanın altındaysa, inanılmaz rahatsız oluyor. Hatta öyle çok rahatsız oluyor ki, kızarıp kaşınmaya başlıyor. Simpson, eğer insanların güzellik ölçüsü 2 ya da 3 puan ise, kendimi hasta hissederim ve odadan çıkmam gerekir diyor. Kakofobi, Richard’ın aşk hayatı üzerinde de etkili. Temizliğin ve iyi görüntünün kendisi için ne kadar önemli olduğunu vurgulayan Simpson, bir keresinde kız arkadaşıyla seviştikleri esnada onun ağda yapmadığını fark edince neredeyse krize giriyormuş. Başka bir kız arkadaşı ise duş alırken Richard’ın aklına kadının saçlarının banyonun giderinde dolaştığı gelmiş. Tabi ki Richard zihninde oluşan bu görüntü yüzünden oradan hemen ayrılmış.

İş hayatında da yaşadığı zorluklardan bahseden Richard’ın bazı kıyafet kuralları da var. Mesela çekici dâhil olsa, “büyükanne pantolonu” giyen biriyle hemen iletişimi kesiyor. Çirkin insanlarla konuşmak bir yana onlara bakmak dahi istemediğini anlatan Richard, tüm bu yargılayıcı tavrına rağmen evli ve çocukları var. Richard Simpson, eşinin oldukça çekici olduğunu söylüyor. İlk kez eşinin evine gittiğinde banyo dolaplarını kontrol etmiş ve deodorant ile ağda görünce rahatlamış. Simpson, çocuklarının da güzel olduğunu bu yüzden minnettar olduğunu dile getiriyor.” gibi gibi devam ediyor... Kulağa ilginç gelebilir hatta saçma bile gelebilir. Lakin ben çok olağan karşılıyorum.

Buna benzer daha nice fobiler var. Evlenme korkusu olanlara da müjdeler olsun. Revaçta olan Gametofobi, yani evlenme fobisi de var. Bahanelerinize isim bulundu kısacası. Yakınlarda daha fazla fobiler çıkacağa benziyor. 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI