Tehlikeli Bir Eğilim: Oportünizm - SEREN SABUNCU

16 Ağustos 2019 Cuma 17:34

Oportünizm; marksist-leninist teorilerin dogma olarak kabul edilmesi ve bu teoriler üzerinde saptamalar yapılmasına denir. Oportünizm, kişinin menfaatine en uygun düşen yolu seçmesidir, fırsatçılık durumlarında da kullanılır. Bu terim kapitalizmin olması olmazıdır. Kapitalizm bir yol ise Oportünizm o yola çakılı kalan taşıdır. Oportonist kişiler de bu yol üzerinden nemalananlardır. Bu üç kavram bir araya geldiğinde muhteşem kıvılcım ortaya çıkar ve zamanla da volkan patlamasına evrilir. Yol üzerinde ne var ne yok hatta kim var kim yok dinlemez bu volkan ve siler süpürür atar bir tarafa.

Oportünist diye okunan bu kelime “fırsatçı” anlamına gelmekte olup dünyanın dört bir yanına sirayet ediyor. Dokununca bulaşan hastalık gibi, hatta bazen aynı havayı solumanız bile kâfi… Pragmatizm(faydacılık) ile karıştırılır bazen bu terim. Ama birbirlerinden tamamen farklıdırlar. Marksist literatürde sıkça kullanılan bu kavramın elinin değmediği hiçbir ülke kalmadı neredeyse. Tehlike arz ettiğine inandığım bu kavram, siyasi çıkışlı olduğu gibi günümüz ikili ilişkileri, aile ilişkilerini, iş ilişkilerini kapsıyor. Kulağa çok tehlikeli gibi gelmese de (çağımıza yakıştığı için) ahlak ve kural tanımadığı için maneviyata verdiği hasar oldukça fazladır. İş dünyasında masadan masaya, şirketten şirkete zıplayan bu terim, artık kendimizden biri. Pragmatizm ile aynı yolun yolcusu olmuş, istemsiz bir ‘fırsatçılık’ eylemi içersindeyiz. Toplumda hiçbir zaman dozunu yettiği kadar almadığımız diğer akımlar gibi bunu da dozunun çok çok üstünde alıyoruz. Bir akımın akımına kapıldık gidiyoruz yine dur durak bilmeden. Evet ‘akım’ çok farklı bir olay. Lakin ne zamanki bir kavram bizi çevreleyip etkisi altına aldıysa ve hayatımıza yön verecek kadar yapıştıysa kimliğimize o kavram benim için bir ‘akımdır’ artık. 

Bu dünyada yaşıyorsak kapitalizmden kaçmak mümkün değil elbette. Kapitalizme karşı olsak bile hepimiz onun bir parçasıyız. Sözünü dinlediğimiz aileden biri gibi yani. Birbirlerinden beslenen bu iki kavram bizim de besin kaynağımız oldu. Her öğün dozunu kaçırdığımız besin kaynağımız…

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI