Tosun Paşa'dan Süper Baba'ya Nice Başyapıtlar… - SEREN SABUNCU

11 Mayıs 2019 Cumartesi 11:01

Sinema denilince akla gelenlerden biridir Yavuz Turgul. '7'den 70 herkes bilir' diye bir tabir var hani. İşte o 7'den 70'e herkes tarafından bilinen filmlerin birçoğunun senaristliğini ve birkaçının da hem senaristliğini hem de yönetmenliğini yapan ustadır Yavuz Turgul! 
Tosun Paşa, Hababam Sınıfı Güle Güle(Rıfat Ilgaz usta ile), Sultan, Banker Bilo, Davaro, Züğürt Ağa, Çiçek Abbas ve niceleri... Yeni nesil bilmese de eskiler de bilir ustanın 'Fahriye Abla'sını, 'İffet'ini.. Sonra bir de 'Eşkiya' var 2 milyondan fazla izlenen, ülkede büyük yankı uyandıran, Oscar için de aday adaylığını kazanan, 1996'dan 2001 yılına kadar Türk sinemasının en yüksek gişe hasılatı elde eden film! Usta, Eşkıya'nın ardından ikinci kez Oscar'a aday adayı oldu 'Gönül Yarası'yla... 'Gönül Yarası' filminde de Şener Şen ile çalışan Turgul, Türkiye'de festivallerden eli boş dönse de Oscar'da yarıştı. Türkiye'de aldığı ödüller bile yetti ona usta dememiz için... 'Kabadayı' var yine gişe rekorları kıran. 'Av Mevsimi' var. 'Yol Ayrımı' var. Var da var yani... Azımsanacak başarı değil bütün bunlar. 
Bir de TV dizisi başarıları var. Muhteşem dizi 'Süper Baba' ve 'İkinci Bahar'... İki dizi de döneminin başyapıtlarıydı. Yazarken bile gözümde canlanıyor hem diziden kareler hem demlenen çayların mis gibi kokuları... Kaliteli zamanlardı, kaliteli dizilerdi ve kaliteli anılardı... Ustanın, bu kaliteli zamanları geçirmemizdeki rolü çok büyük. Değerini bildik mi? Bence sinemasever yani 'asıl' sinemaseverler bildiler. Bir sinema yahut bir dizi izlerken sadece perdenin görünen yerinde konumlanan oyuncalara bakıp filmi beğenip geçenler değildir bu 'asıl'lar. Bir sinemasever senariste de bakar, yönetmene de bakar, yardımcı yönetmene de bakar müziğe de bakar, hatta kostüme de bakar... İlgi alanlarına göre değişir. 
Sinemada geçmişte de iyi durumdaydık hala da öyle olduğumuzu düşünüyorum. Zaten geçmişteki bu denli başarıları heba etmek bize yakışmazdı. Geçmiş, örnek alınmaya devam edildiği sürece daha nice başyapıtlarla tanışacak gibiyiz...

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI