Valimizin öncülüğünde UNESCO’ya doğru - SEREN SABUNCU

9 Temmuz 2019 Salı 00:57

Adana’nın güzelleşmesi için elinden geleni yapan, yapanlara da destek olan bir Valimiz var. Adanalı olarak çok şanslı olduğumuzu düşünüyorum. Adana mutfağının tanıtılması adına öncülük eden ve Adana Lezzet Festivali’ni düzenleyen Adana Valisi Mahmut Demirtaş, varını yoğunu ortaya koydu. Ortaya da muazzam işler çıktı. Herkes Adana’nın lezzetlerinin farkındaydı ama bu festival bizi başka yerlere taşıdı. Tabir-i caizse festival, ardında muhteşemem izler bıraktı...

“Adana  Büyükşehir Belediyesi ile Adana Valiliği’nin liderliği ve organizasyonunda, kentteki çok sayıda kurum ve kuruluşun katılımıyla, Adana; ‘UNESCO 2019 Yaratıcı Şehirler Ağı Gastronomi Şehri’ başvurusunu, 30 Haziran 2019 tarihinde başarıyla gerçekleştirdi.”

Peki ya nedir bu UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı Gastronomi? 2004 yılında kurulan UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı, yaratıcılık için sürdürülebilir bir kentsel gelişmeyi stratejik bir faktör olarak tanımlayan şehirler arasında işbirliğini desteklemek amacıyla kurulmuştur. Dünya üzerinde 180 şehrin yer aldığı ve Creative Cities Network olarak bilinen bu ağ “El sanatları ve halk sanatı“, “dizayn“, “sinema“, “gastronomi“, “edebiyat“, “müzik” ve “görsel sanatlar” alanında gerçekleştiriliyor. Güney ve Kuzey Amerika Tescilli Gastronomi Şehirleri, Asya Tescilli Gastronomi Şehirleri ve Avrupa Tescilli Gastronomi Şehirleri olarak kategorize edilen bu ağda, Gaziantep ve Hatay, Avrupa Tescilli Gastronomi Şehirleri arasında bizi temsil ediyor.

Adana, başvurusunu tamamlayarak bu unvanı kazanmak için hazırlıklarını yapıyor. Sahne sırası şimdi ‘ADANA’mızda... Sayın Valimiz Mahmut Demirtaş’ın büyük bir özveriyle çalıştığı ve valiliğin ev sahipliği yaptığı Adana Lezzet Festivali’nin, bu başvuruyu yapmada ve bu yola girmemizde büyük bir etkisi var. Adana’nın sadece 3. sayfa haberlerinden ibaret olmadığını bir kez daha gösteren bu festival, damgasını vurdu ve bizi uluslararası bir alana taşıdı. Bir şehri bu şekilde taçlandırmak hiç kuşkusuz muktedir olmakla ilintilidir. Böylesi başarılar, el birliği ile sonuca ve hedefe ulaştırır elbette ki!

Geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla toplantı düzenlendi. Toplantıda konuşma yapan Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı  Sayın Karalar, “Her konuda hak ettiğimiz yere geleceğimizden eminim. Başvurumuzun nihayetinde başarı kazanması için Adana lobisi oluşturulması şart. Söz konusu Adanaysa gerisi teferruattır” diyerek ilk etap başvurusunun kabul edilmesinden ötürü mutlu olduğunu dile getirdi ve Sayın Demirtaş’a teşekkürlerini iletti.

Bir Adanalı olarak, gastronomi alanında da bizi sahne önüne taşıyan Sayın Valimiz Demirtaş’a, Sayın Başkanımız Karalar’a teşekkürlerimi sunuyorum. Gazetelerin böylesi güzel konulara ihtiyacı var! Kaleme alınacak güzel konulu yazılara ihtiyacı var! Vatandaşın da, yüzünün güleceği haberleri okumaya ihtiyacı var... Adana kendi mirasına sahip çıkıyor, bu şehirde güzel şeyler de oluyor...

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI