Baba olmak - SUZAN TELLİOĞLU

17 Haziran 2019 Pazartesi 12:26

Hani derler ya, "Baba evin direğidir” diye. Ne kadar doğru değil  mi?
Onlar bizim arkamızda, başımız her sıkıştığında yaslanabileceğimiz bir duvar. Bazen ne kadar katı, kuralcı olsalar da onların tek bir amacı var, evlatlarını korumak. Çünkü  babalar evlatları için yaşarlar. 
Ama bu sözüm  gerçekten baba olmayı başarabilenlere.
Akşama kadar evlatları için çalışan, çırpınan onları iyi bir birey yapmak için uğraşan,  daima koruyup kollayabilen, Annenin olmadığı yerde çocuğuna hem annelik hem babalık yapabilenlere.
Bir baba bütün evlatlarını eşit sever evet  Ama bir kız çocuğu varsa eğer onu ayrı tutar. Hani derler ya" babalar için kızları farklıdır" , gerçekten öyle.  
Babalar kızlarının üzerine titrer, ona kimseler zarar vermesin diye. Meselâ  ben biraz disiplinli bir babanın kızıyım. Özellikle ergenlik zamanlarımda ona çok kızardım.  Anlayışsız olduğunu düşünürdüm.  Daha şimdilerde anlamaya başladım onu. Beni düzgün bir evlat olarak yetiştirmek istemesinden, kimse icitmesin diye hep çaba sarf edişinden, bir şey olduğunda  " korkma arkanda ben varım" değişinden...  
Her hatamda  ne kadar kızsada beni affedişinden, sımsıkı kucaklayıp beni sardığı kollarında  güvende hissettirdiğinden.
Benim hayata, insanlara   karşı dimdik durabilmemi sağlayabilmesinden...   
Bakın bir baba kelimesi aslında ne çok şey demekmiş değil mi?
Ben hiç bir zaman yok nedir bilmedim.
Ne  almak istersem, ne yapmak istediysem, sen hep yanımdaydın baba. Aza kanaat etmeyi öğrettin, ama hiç bir şeyi gözümde bırakmadın. Şimdi ben burada ne yazsam az  kalır sana. Allah daima evlatları için çırpınan, her koşulda yanlarında olan, babalık görevini layığıyla yerine getirebilen bütün babara, hayırlı evlat nasip etsin.  
Başta benim pırlanta kalpli babam olmak üzere, şuan hayatta olmayan, ama yokluğunu evlatlarına hiç bir zaman hissettirmeyen babaların ve evladının elinden tutabilen bütün  güzel yürekli babalarımızın babalar gününü kutluyorum. İyiki varsınız...

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI