Dünyada Covid-19 - SUZAN TELLİOĞLU

9 Nisan 2020 Perşembe 11:06

Yeryüzünde neredeyse tüm ülkelere yayılan Koronavirüs, dünyayı titretti. Cesetlerin sokaklardan paletler le taşındığı ülkede yönetim halktan özür diledi, salgının etkilediği bir başka ülkede ise bir ceset hiç alışık olunmayan bir yöntemle, kartondan tabutlar yapılarak aşağıya indirildi.

Virüsün ABD'de en hızlı yayıldığı kent olan New York'ta ise, Brooklyn'de ki bir hastaneden gelen fotoğraflar yalnızca ülkeyi değil dünyayı çalkaladı. ABD Başkanı Donald Trump, olağan hale gelen günlük basın toplantısında bugüne kadar en karanlık tabloyu çizip "Önümüzdeki iki hafta maalesef çok zor geçecek ve maalesef çok fazla can kaybı olacak" dedi.

Washington yönetiminin eyaletlere yapılacak yardıma odaklanacağını belirten Trump, New York kentinde 1000 asker görevlendirdiğini açıkladı. ABD lideri, askeri personel arasında doktorların ve hemşirelerin de olduğu bilgisini verdi. ABD’de yalnızca üç günde vaka sayısı yaklaşık 100 bin arttı, can kayıpları ise 8 bin 500'ü geçmiş durumda. Son 24 saatte 1300'ü aşkın insan hayatını kaybetti.

New York Brooklyn'deki Wyckoff Hastanesi'nde Koronavirüsten ölenlerin cesetleri yer olmadığı için koridorlarda bekletiliyor.

New Valisi Andrew Cuomo, salgında zirve noktaya önümüzdeki bir haftada ulaşabileceklerini açıkladı. Eyalette ki en büyük sorunun solunum cihazı sıkıntısı olduğunu bir kez daha hatırlatan New York valisi, Çin'in 1000 solunum cihazı bağışladığı bilgisini verdi. Elmhurst Hastanesi'nde görevli bir çalışan, acil servis dışında nefes alıyor.

Güney Amerika ülkesi Ekvador'un en kalabalık kenti Guayaquil'in sakinleri ise, kelimenin tam anlamıyla cehennemi yaşıyor. Guayagil'de bir haftayı aşkın bir süredir yalnızca Koronavirüsten ölenlerin değil diğer ölülerin de cesetleri toplanamıyor.

Reuters, Ekvador hükümetinin yüzlerce kurbanın cesetlerini Guayagil'deki dev soğutuculu konteynerlere koyduğunu bildiriyor. 12 metre uzunluğundaki dev soğutuculara yüklenen cesetler den 150'si şimdiye kadar gömülmüş durumda.

İran'ın en büyük alışveriş merkezi, 3 bin yataklı Koronavirüs hastanesine dönüştürüldü. Başkent Tahran'daki yeni hastane sadece Covid-19 hastalarını tedavi edecek. Hastaneye dönüştürülen İran Mall Alışveriş Merkezi'nin sahibi Ali Ensari, bir haftadan kısa bir sürede binayı hastaneye dönüştürdüklerini söyledi.

Durumu hayli ciddi olan bir Fransız hasta, ambulans uçakla Almanya'ya nakledildi. Vakaların 90 bini bulduğu Fransa'da can kayıpları da 7 bin 560'ı buldu.

Fransa'da pazar günü 1053 can kaybı kayıtlara geçti. Bu rakam, Avrupa'da bir günde gerçekleşen en yüksek ölüm.

"Genel olarak dünya da covid-19 tablosuna baktığımızda ülke olarak, hastane olarak, ne kadar gelişmiş durumda ve çok şanslı olduğumuzu belirtmek isterim. Bu süreci dilerim daha çok kayıp vermeden atlatırız. Bizim için gece gündüz çalışan sağlık çalışanları sizler ne kıymetlisiniz. İyi ki varsınız."

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI