Evde Kal Türkiye - SUZAN TELLİOĞLU

30 Mart 2020 Pazartesi 01:16

Korona virüsle birlikte hepimiz sarsıldık.

Okula giden çocuklarımız eğitime evde devam edecekler, iş yerleri kapatıldı, televizyon da bangır bangır evde kal çağrısı yapıyorlar, biz bunları ne kadar göz önünde bulunduruyoruz ki? 65 yaş üstüne sokağa çıkma yasağı getirildi ama hâlâ birçok insan sokağa çıkmak için direniyor ve bir telefonla ihtiyaçlarının evlerine kadar geleceğini bildikleri halde. Bazı şeyleri neden anlamakta bu kadar zorlanıyoruz bilmiyorum. Bir de güya umrede ibadet edip gelen, toplumumuzun sağlığı için görevini yapan polislerimize tüküren insanlıktan nasip almamış vatandaşlarımız var. 15 gün gözetim altında kalsan ne olur ölür müsün?  Bir kişide bu virüsün pozitif çıkması demek önlem alınmadığı sürece çevredeki bin kişinin tehdit altında olması demek.  Biz bunu anlayamadık ya da anlatamadık. Ölen onca insan sayısı duyuyoruz haberlerde, bunlar laf olsun diye değil! Evet yaklaşık bir buçuk ay öncesine baktığımızda ne kadar da özgürdük değil mi? Bu zor günleri birbirimize destek olarak atlatmak zorundayız. Bu süreçte hepimiz birbirimizden sorumlu değil miyiz?

Büyüklerimiz için, çocuklarımız için evde kalmak zorundayız. Bir de olaya şu yönden bakın; şu an kapatılan fabrikalar sayesinde, sokaklarda azalan insanlar sayesinde, arabadan çıkmayan her bir egzoz sayesinde soluduğumuz hava yenilenecek ve belki de bundan bir ay sonra tertemiz bir sabaha uyanacağız kim bilir.  Ben en çok sağlık çalışanlarını düşünür oldum, gecesini gündüzüne katıp bizler için mücadele eden sağlık ekibine kendi adıma minnettarım. Bir yandan da günlük sağladığı kazançla evini geçindirmek zorunda olan insanlarda aklım. Sevdiklerin için #evdekalturkiye çağrılarına kulak verelim.

Türkiye'de virüse karşı hangi önlemler alınıyor?

Türkiye'de ilk, ortaokullar ile liseler 16 Mart haftasında tatil edildi. Okulların daha sonra en erken 30 Nisan'a kadar kapalı kalmasına karar verildi.

Ayrıca İçişleri Bakanlığı'nın talimatıyla 16 Mart Pazartesi saat 10.00 itibariyle de 81 ilde pavyon, diskotek, bar, gece kulüpleri geçici süreyle faaliyetlerini durdurdu. Daha sonra restoran ve kafe gibi yerler de kapatıldı.

Ligler ertelenirken, birçok etkinlik de iptal edildi.

Halka ülke dışına seyahat etmemeleri ve ayrıca mecbur kalmadıkça evden çıkmama çağrısı yapıldı. 

Ayrıca yurtdışından gelenlerden ilk etapta 14 gün kendilerini tecrit etmeleri istenirken, daha sonra virüsün tespit edildiği yerlerden gelenler öğrenci yurtlarında karantina altına alınmaya başlandı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Covid-19 tehlikesi ortadan kalkıncaya kadar cami ve mescitlerde cemaatle namazlara ara verildiğini açıkladı.

Münferit namaz kılmak isteyenler için camiler bazı istisnalarla açık olacak.

Koronavirüs Bilim Kurulu

Virüsle mücadele kapsamında ilk olarak Sağlık Bakanlığı bünyesinde Yeni Koronavirüs Bilim Kurulu oluşturuldu.

Konunun tüm taraflarının katıldığı toplantılar yapılıyor.

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü bünyesindeki Halk Sağlığı Acilleri Operasyon Merkezi'nde 7/24 esasına göre çalışan ekipler oluşturuldu.

Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi de "Korona Danışma Hattı" kurdu ve "Alo 184" üzerinden hizmet vermeye başladı.

Önlemler kapsamında; hastalığa yönelik tanı, olası vakada uygulanacak prosedürler, korunma ve kontrol önlemleri ile ilgili bir rehber de hazırlandı.

Bu rehbere ve rehberle ilgili sunumlara, sık sorulan soruların cevaplarına, afiş ve broşürlere Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü'nün web sitesinden ulaşılabiliyor.

Sağlık Bakanlığı 10 Mart gecesi yaptığı yazılı açıklamayla, tüm personelin izinlerinin ikinci bir emre kadar iptal edildiğini duyurdu.

Açıklamada, "Covid-19 salgını sebebiyle Genel Müdürlüğümüz, merkez ve taşra teşkilatında çalışan tüm personelin ikinci bir emre kadar yıllık izinleri iptal edilmiştir" denildi.

Bizim için bunca uğraşan insanların emeğini hiçe saymayalım, toplumumuzun sağlığı için, sevdiklerimiz için Evde Kal Türkiye!

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI