Zilli Kurt Belgesel Oluyor... - SUZAN TELLİOĞLU

27 Eylül 2019 Cuma 09:14

Türk ve dünya edebiyatının önemli ismi Yaşar Kemal'in  yaşamını yitirdiği için yazamadığı romanını anlatan "Zilli Kurt" adlı belgeselin ilk gösterimi Adana Altın Koza Film Festivali'nde olacak. 
Film, Yaşar Kemal'in babasının camide öldürülmesiyle daha çocuk yaşta Adana'da ırgatlık yapmak zorunda kaldığı günlerde "komünistlik" suçlamasıyla gözaltına alınması ve bu nedenle Çukurova'yı terk etmek zorunda kaldığı dönemi anlatıyor. 
Yaşar Kemal'in hedefi son kitabı olarak hayatının bu dönemini yazmaktı. Ancak ömrü yetmedi. Yönetmenliğini Ecevit Kılıç'ın yaptığı "Zilli Kurt", Yaşar Kemal'in  yazmak istediği bu kitabın belgesel filmi. Belgeselde Yaşar Kemal’in, o dönemini anlattığı ve "boynuma komünistlik zili asarak beni zilli kurt yaptılar" dediği kendisine ait ses kayıt ve görüntüleri yer alıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteğiyle çekilen Yaşar Kemal'in çocukluğunu Mehmet Güçlü oynuyor. Filmde ayrıca o döneme tanıklık eden dostları,  yakınları ve birlikte tarlalarda ırgatlık yapan köylüler de usta yazarı anlatıyor. Belgesel ayrıca Yaşar Kemal'in yazarlık dönemini aktarıyor.  Yaşar Kemal'in eserlerine şöyle bir baktığımızda, kişiler genellikle eşkıyalar,  ırgatlar, Ağalar üçgeninde şekillenir ve köyde yaşayan her kesimden insan şahıs olarak karşımıza çıkabilir. Ağıtlara, türkülere, tekerlemelere, atasözlerine, halk söyleşilerine çokça yer verdiği zengin sözcüklü, kısa cümleli, canlı ve temiz bir dili olan yazarın şiirsel bir üslubu vardır. Geleneksel ile çağdaş olanı,  hayal ile toplumsal gerçekliği bir arada vermeye çalıştığı eserlerinde başarılı doğa betimlemeleri yapmış ve yazdığı eserlerle özgünlük yakalamıştır. Kısaca özetleyecek olursak;
39 dilde yayınlanmış olan yapıtlarıyla, dünya edebiyatında da önemli yere sahiptir. Romanlarında Anadolu'yu özellikle de Çukurova'yı Anadolu insanının yaşamını destansı bir dille anlatmıştır. "İnce Memed" adlı romanıyla uluslararası bir üne kavuşmuştur.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI