Birlik ve İkilem - YÜKSEL MERT

8 Temmuz 2019 Pazartesi 10:18

İnsanların gerçekleri idrak edebilmeleri ancak zıtların uyuşumu ve çiftler eşler benzerleri ile mümkün olabilmektedir.

Allah yaratışta ikilemi koymuştur.

Bir ve Ahad olan ancak ve ancak yüce Allah’tır. İnsanlar Allah’ın lütüf ve ihsanıyla ancak birlik sırrına erişebilirler.

“Ey insanlar biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık. Sizi kabileler ve milletlere ayırdık ki, tearüfe gidesiniz.”(Hucurat Suresi 13. Ayet)

Tearüf, tanışıp konuşma değer ve bilgilerin karşılıklı olarak aktarılması, bilimsel gerçeklerin idrak edilebilmesine katkıda bulunabilmek için yarışma ve yardımlaşmadır. Tearüf, bir anlamda uyuşumun temin edilebilmesi için takip edilmesi gereken yoldur.

Allah insanları bir erkekle bir dişiden yaratmıştır. Bu özellik Kur’an terminolojisinde zevciyet olarak beyan edilmektedir. Zevc, bir çift teşkil eden iki şeyden her biri anlamına gelir. Zevciyetin sunduğu ilmi gerçeklerin başında parite, eş, benzer, değer eşitliği ve polarite, kutbiyet gelmektedir.

İnsanlar realiteyi yani gerçekleri ancak parite ve polaritenin yardımıyla anlayabilirler. O halde sözlerin en güzeli ile noktayı koyalım.

“Yerin yetiştirdiklerinden kendilerinden ve daha nice bilmediklerinden bütün çiftleri yaratan Allah her şeyden münezzehtir.  (Yasin Suresi)

ATATÜRK KÖŞESİ̇

Benim naçiz vücudum elbette bir gün toprak olacaktır.

DÜŞÜN-TAŞIN

Gücün zirvesinde olanlara yakışan mütevazılıktır.

AFORİZMALARIM

En büyük miras dünyada bırakacağımız hoş sedadır..

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI