Hesapsız Kitapsız Haber - YÜKSEL MERT

11 Haziran 2019 Salı 09:21

Her yıl Mayıs ayından Ekim’e kadar Cebel-i Bereket Yaylası’nda kalıyorum. Bayram’ın dördüncü günü indiğim şehir merkezinde doğup büyüdüğüm memleketim Osmaniye’nin müzesini gezeyim dedim. 
MÜZE, GEZİLMEYE DEĞER
Muhteşem, görülmeye değer sanat erbaplarının minyatürleri ve eserlerini görünce adeta büyülendim. Çoğu unutulmaya yüz tutmuş el emeği göz nuru eserleri tek tek incelerken 50 yıl öncesi çocukluğuma gittim ve çok duygulandım. 
BAYBURT NERE OSMANİYE NERE?
Müze çıkışında Hilal ÇOBAN, Safiye ÇOBAN, Doğan ÇOBAN ve Uğur ÇOBAN adında Bayburt’lu dört güzel insanla karşılaştım. Tanıştık. Hal hatırdan sonra birisinin tesadüf Osmaniye Müzesi ve Belediye binasının Mimarı Uğur ÇOBAN olduğunu öğrendim. Belediye Başkanı Kadir KARA diyor başka bir şey demiyordu. 
YANIBAŞINDA HASRET YAŞADIKLARIMIZ
Hani bir söz vardır; “ Öyle aşık olmuşum ki ben sana, ta yanıbaşımda hasretim sana..” Adam Bayburtlu Ama bizim Başkanı bizden hatta çoğumuzdan daha iyi tanıyordu. Bu benim için kayda değer bir haber konusuydu. Kadir KARALAR ve benzerlerinin kadri ve kıymeti bilinmeliydi...
“SANATSEVER ŞEHREMİNİ KADİR KARA”
Yapmış olduğu hizmetleriyle Osmaniye’nin çehresini değiştiren Şehremini Kadir KARA’ya Bayburtlu Mimar uğur ÇOBAN’dan övgü dolu sözler: “Tarih, sanat ve sanatçıya verdiği önemi yakından biliyorum. Kadir KARA Osmaniye ve Ülkemiz için bir şanstır. Allah böyle yöneticileri başımızdan eksik etmesin. Sizin aracılığınız ile selam sevgi ve saygılarımı gönderiyorum.” dedi.
MİMAR UĞUR ÇOBAN
25 yıldır inşaat sektörünün içinde(Beytaş İnşaat) olan bilgisiyle, birikimiyle, bilinciyle, insani özellikleri, adamlığı ve birbirinden değerli eserleriyle adından söz ettiren; Osmaniye Müzesi ve Osmaniye Belediye Binasının Dış Cephe Mimarı Uğur ÇOBAN Bey ile anın Vacibi olarak  mini birde söyleşi gerçekleştirdik.
İzleyebileceğiniz vidyo linki; https://www.youtube.com/watch?v=0VgSlNmMhhA&feature=youtu.be

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI