Samed ve Bayram! - YÜKSEL MERT

19 Temmuz 2019 Cuma 00:42

Yüce Allah (cc), insan tarafından yapılan hiçbir ibadet, âyin veya tapınma eylemine muhtaç olmadığı gibi, insanın hiçbir şeyine de muhtaç değildir.

Çünkü O, Bütün Alemlerin Rabbidir.

Dolayısıyla hak, hakikat ve hikmete aykırı eylemler, zamanla gelenek baskısıyla Kur'âna monte edilip, ayetlerin ilgi, bağ ve anlamları çarpıtılmıştır.

İnsanların geleneksel olarak algılayıp, yaşadığı inanç ve din, hak ve batılın bir arada yaşandığı, safiyetten uzak; Kur'ân’ın onay vermediği bir inanç ve ritüellerden oluşmuştur.

Örneğin Kur'ân, hak bir gerekçe olmaksızın, bir hayvanın canına kıyanları zani (suçlu) olarak niteleyip, suçlarının özel hâlini de 'kıtal' olarak tanımlamaktadır.

Hâl böyleyken, hangi hak gerekçeyle hayvanlar ölçüsüzce öldürülüp, bayram olarak kutlanmaktadır?

Veya bu yetkiyi, insanlara kim vermiştir?

Kanıt, hikmet ve ilmi nedir?

Hayvanların hak bir gerekçe olmaksızın öldürül(e)meyeceği konusu için Bkz. Furkan 68. Ayrıca kara hayvanlarının zarar vermedikleri sürece öldürülemeyeceği konusu için bkz. Maide 95 (Bu ayette ihramdayken diye çevirilen sözcük hurrum olup, zarar verme durumunu ifade eder. Yani ayet, size zarar verme durumu söz konusu değilse, onları öldüremezsiniz, der.

Ayrıca Maide 27-31'deki kıssayı dikkatle okuyup (habil kabil kıssası diye bilinen kıssayı), sorun: Yakınlık sağlamak için armağan veren iki kişiden birinin yakınlığı ve hediyesi (armağanı) niçin kabul edilmedi?

Ne vermiş olabilir de kabul edilmedi?

Ve niçin diğerinin armağanı yakınlığa uygun görüldü?

Birisi kimsenin canına kıymadan bir armağan sunarken, diğeri bir cana kıyıp (adak olarak kesilen hayvan gibi), Furkan 68'e muhatap olduğu için olabilir mi?

Hikmeti nedir? vs...

ATATÜRK KÖŞESİ

Dinsiz milletlerin devamına imkan yoktur.

DÜŞÜN-TAŞIN

De ki O Allah bir tektir. Hiçbir şeye muhtaç değil her şey O’na muhtaçtır. Doğmadı, doğurulmadı. Hiçbir şey O’a denk olmadı.

AFORİZMALARIM

Sadece karakterli olmak yetmiyor..; karakterinizi besleyecek insanlara.., karakterinizi besleyecek imkanlara..,

Karakterinizi besleyecek rüyalara da sahip olmak gerekiyor.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI