TÜRK OLMAK - YÜKSEL MERT

19 Haziran 2019 Çarşamba 10:24


Türk olmak basit anlamda sadece bir ırkın adı değildir. 
Türk olmak, bir ırk olmaktan öte tüze, töre, yani temel evrensel yasaların adıdır. Bir başka deyişle; doğayla, evrenle uygun ve uyumlu olabilmektir. 
Bütün bir yeryüzünün esenliği için yükümlülük almaktır. Yani yurdunda bir acunda barışı ilke edinmektir.
Yerleri ve gökleri hakça, kardeşçe paylaşmayı inanç edinmektir. Bu dünyayı bütün bir canlıların sofrası ortak evi olarak görebilmektir.
Türk olmak, erdemli insan olmanın diğer adıdır.
Erdemli olmak ise doğru bilgilerle bilgilenmek, doğru bilgiyi özden yaşamak ve bu anlayışı öteler ötesine taşımaktır. Bir başka deyişle doğru yaşamın gizi; her daim iyi olmak, her daim iyilik yapmak ve hep hayata iyimser bakmaktır. Çünkü iyimserlik doğru hayatın doğru yakıtıdır. Yani yaşam enerjisidir. Cana can katan candır.
Türk,  yaptığı bir iyilik karşısında beklentisi olmayandır. O iyiliği sadece iyilik olsun diye yapar. Bu da onu yeniler ve yeğnileştirir.
Çünkü iyiliğin kendisi bir başına bir evrensel, özgün bir iksirdir. 
Türk, bu iksirsiz tedirgin olur. Onun için Türk konuk severdir. Yok, yoksul bırakılmayı ayıplar ve açlıktan ölen biri olursa o yerde yaşayanların hepsini de sorumlu tutup yargılayıp cezalandırır. Mezarlarını yol üzerine yapar. 
Yunus Emre’nin dilinden bu gerçeği bütün bir âleme ilân eder: “Gelin tanış olalım, işin kolayını tutalım. Sevelim sevilelim dünya kimseye kalmaz. Yunus sözün anlar isen, Mani’isini dinler isen, Sana iyi dirlik gerek, Bunda kimseler kalmaz. 
Ya da...
Benim burada kararım yok buradan gitmeye geldim tüccarın malı bu, çok alana satmaya geldim. Ben gelmedim kavga için, benim işim sevi için, dostun evi gönüllerdir gönüller yapmaya geldim. 
ATATÜRK KÖŞESİ̇
Ne Mutlu Türk’üm diyene...
DÜŞÜN-TAŞIN
Taşlar değil yapılan işler anıtları meydana getirir...
AFORİZMALARIM
Razı olur annem babam Ziya olursam insanlığa...

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI