UNUTSUZ VAKA! - YÜKSEL MERT

26 Haziran 2019 Çarşamba 09:25


“Hayır! Yaptıklarına son vermezse onu alnından tutup sürükleyeceğiz. O, yalancı ar damarı çatlamış alnından. O zaman çağırsın nadiye seni. Biz de çağıracağız zebanileri.”(9615-18 Ayetler)
Bu ayetlerde kastedilen “o”, tefeci bezirganların o günkü elebaşlarından Ebu Cehil’di. “Nadiye” meclis, kurul demek, Mekke’nin mülk, (mal ve iktidar) sahiplerinin toplandığı yer. “Zebani” ise intikam alan muhafızlar demek.
“Bana bırak doğarken yapayalnız olan o adamı. Zenginliğine zenginlik kattığım. Etrafında dolanıp duran oğullarıyla, önüne alabildiğine geniş imkanlar serdiğim o adamı. Hala gözü doymuyor verdiğimden daha fazlasını istiyor. Hayır! O ayetlerimizi inadına inkar etti. Ben onu dimdik bir yokuşa süreceğim. Düşündü, ölçtü, tarttı. Kahrolası nasıl da ölçtü biçti. Canı çıkasıca boyuna hesap yapıp durdu. Çevresine bakındı, kaşlarını çatıp sürat astı. Sonra sırtını döndü ve küstahça böbürlendi; ‘bunlar eskilerin masallarından başka bir şey değil’ dedi. ‘Bu bir insan sözü, başkası değil’ diye diretti. Onu ateşe sokacağım. Ateşin ne olduğunu bilir misin? O öyle bir ateş ki geride bir şey koymaz. Derileri yakıp kavurur.”(Müddessir Suresi: 11-29)
Burada anlatılan “o” ise Mekke’nin tek ve eşsiz mülk sahibi diye bilinen Velid bin Mugire’ydi. Bu adam Kabe’nin yapımında haram para getirmeyeceksiniz diyecek kadar dindardı. Kabe’nin Rabbine inanırdı, tavaf eder, cünüp olunca gusül abdesti alır ve salat ederdi. Kendince namazı vardı. 
Fakat o paraya tapan bir tüccar, tefeci bir bezirganda. Yoksulları hor görüyordu. Peygamberimizin yanına yoksul ve kör biri gelince surat asmış ve öte tarafa dönerek, ‘yoksul ve kör birisiyle aynı mecliste oturmam’ diyerek kalkıp gitmişti. Peygamberimiz buna rağmen tebliğ için, “Dur neden surat asıp kalkıyorsun, otur, konuşalım” deyince, gelen ayetlerde “bırak o umutsuz vaka” dercesine uyarılmıştı.
ATATÜRK KÖŞESİ
Mevzubahis Vatan ise gerisi teferruattır...
DÜŞÜN-TAŞIN
Mecaz, ilmin elinden cehlin eline geçerse hakikata inkılap eder hurufata kapı açar..
AFORİZMALARIM
Kapısı sonuna kadar İNSAN’a açık olmak gibi soyut düşüncelere tutkum var...

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI