• USD 5.6134
  • GBP 7.3018
  • EUR 6.4316

"SUSMA HAYKIR, E-BİLETE HAYIR" - İNCİ GÜL

12 Ağustos 2014 Salı 09:36

E-bilet bu sezondan itibaren PTT 1. Lig ve Süper Lig'de oynayan bütün takımlar için geçerli olacaktır... PTT 1. Lig ve Süper Ligdeki 36 takımdan sadece Fenerbahçe E-bilet uygulamasını stadyumunda uygulamayacak (kendi sistemi mevcut olduğu için) geriye kalan 35 takım bu sezon bu kurala uymak zorunda... PTT 1. Lig ve Süper Lig'deki stadyumların doluluk oranları incelendiğinde toplam koltuk sayısı 775,137 ve bugüne kadar satılan passolig sayısı ise sadece 122,610 adettir... Bu rakamda stadyumların toplamdaki kapasitesinin 6'da 1'i dahi etmemektedir.. Bu rakamın büyük bir kısmını İstanbul takımlarının oluşturduğunu düşünürsek bu sezon Anadolu'daki takımlar boş tribünlere oynayacaklar...

Kulüp başkanları da bu passolig sistemine karşı çıkarak istemiyoruz gibi herhangi bir açıklamada bulunmadılar.. Onlar da Passo ile artık tribünde olayların biteceğini ve daha çok kar elde edebileceklerini sanıyorlar.. Passolig tribünlerdeki şiddeti asla önleyemez, insanlara yasaklar koyarak onları kameralarla donatılmış bir stadyuma mahkum etmeye çalışarak tribünlerdeki şiddet bitmez.. Yasa koyucular tribünlerdeki şiddeti körükleyen yöneticileri, başkanları ve futbolcuları cezalandırmadıkça sadece masum taraftarı cezalandırdıkça şiddet bitmez..

Passolig satışlarından büyük gelirler elde edebileceğini sanan kulüp başkanları yanılıyorlar.. Geçmişte stadyumunun %80'ini dolduran tribünler artık %10-20 arasında bir doluluk oranına oynayacaklar..Geçmişte elde ettikleri o büyük hasılatlar artık kulüplerin kasalarına asla girmeyecek..Gelirlerinde aşırı derecede azalmalar gören kulüp başkanları bakalım ne zaman seslerini çıkarabilecekler.. Şu anda kulüp başkanları çok tedirginler çünkü kombine satışları inanılmaz derecede yavaş ilerliyor..Gün geçtikçe artması gereken satışlar durgun seyrinde devam ediyor..

Peki e-bilet nereden çıktı...Sporda şiddeti ve düzensizliği önleme adına 6222 sayılı kanunu devreye sokan hükümetin çıkardığı bir yasa... Asıl amaçları Türkiye'nin en büyük sivil toplum kuruluşlarından biri olan taraftar gruplarını sindirmek ve bitirmek.. Passolig satışlarıyla insanlar Aktifbank isminde Türkiye'de sadece 8 adet şubesi bulunan bir bankanın zorla müşterisi yapılıyor.. Ve bu bankaya 15-25 TL arası bir para ve ek olarak kargo ücreti ödemek gerekiyor... Bu kartlara verilen paraların da belirli bir kısmı bu bankanın kasasına giriyor.. Ayrıca sezon başladığı andan itibaren banka her biletten işlem ücreti olarak 2 TL alacak... Türkiye'de çok büyük bankalar varken neden Aktif Bank tercih ediliyor burası da ayrı bir araştırma konusu. Amaç bu bankanın sahiplerini ve hissedarlarını zengin etmek midir?

Artık insanlar sadece bir maça girebilmek için TC numarasını hatta anne kızlık soyadını bile vermek zorundalar.. Vermezsen ne mi olur.. Sorunun cevabı basit: Yılardır peşinden koştuğun, gece gündüz demeden peşinden deplasmanlara gittiğin, yenildiğinde ağladığın, kazandığında oturup ağladığın takımına artık sadece ekranlardan bakacaksın.. Bize empoze etmeye çalıştıkları MÜŞTERİ sıfatını her zaman reddetmeye devam edeceğiz..

Taraftar grupları (Şimşekler Grubu, Çarşı, Ultraslan, Tatangalar, Yeşil Cephe, Sol Açık vb.) geçen sezonun son 5-6 haftasında devreye giren bu passolig'e açıkça tavrını koymuş ve almayacaklarını beyan etmişlerdi... Bu yanlıştan biran önce dönülmesini beklediklerini açıklamışlardı.. Bu sezonda bu tepkiler devam ediyor resmi olarak Bursaspor'un Teksas taraftar grubu, Karşıyaka'nın Çarşı taraftar grubu ve Gençlerbirliği taraftarı KaraKızıl bu sezon tribüne girmeyeceklerini ve gerekirse takımlarını stad dışında, A2 maçlarında, antrenmanlarda destekleyeceklerini açıkladılar.. Ve bu açıklamaların yani tribünden çekiliyoruz açıklamalarının arkası gelecektir...

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI