• USD 3.8098
  • GBP 5.2838
  • EUR 4.6647

Hayallerin umudun olsun - Nüverda BACAKSIZLAR

31 Ekim 2017 Salı 09:38

Her şeyi denemişsindir, bilmediğin yollarda yılmadan yürümüş, bir kitabin sayfalarını kelime kelime sabahlara kadar okumuş, aldığın paranın hakkını verebilmek adına alın terinin son zerresine kadar çalışmışsındır dur durak nedir bilmeden.

Ve gün gelip bakmışsındır düne; bugüne ne kaldı diye. Avuçlarında olmayanın burukluğu çökmüştür üzerine. Yarına dair ne bir umut ne de söylenecek tek bir sözün kalmıştır. Hayat vermediklerinin hüznünü yüklerken omuzlarına yarın koca bir hiçtir senin için. Oysaki bugünden sonra yarın yine gelecektir senden hiç vazgeçmeden. Tekrar yürümek tekrar koşmak zorundasındır yarın için; içindeki bütün yılgınlığa rağmen.
Yeni bir umut, yeni bir yasam enerjisi ve yeni hayaller gerek bize, yarın çok geç olmadan.

Bugünkü yılgınlıkların yarının katili olmamalı. Bugün kopan fırtına yarın açacak çiçeğe engel değildir. Simdi yasadığın umutsuzluk gelecekte yasayacağın mutluluğa kamçı olmalı. Her yenilgi kendinden sonraki başarı için neden olsun. Yarının güzellikleri için bugünün zorluklarını yaşa, yaşa ki yarın elde ettiklerinin kıymetini daha iyi bil. Hepimize çizilen hayat yolu umutsuzluğu barındırdığı kadar umudu da barındırıyor toprağında. "Her şey bitti" dediğin an yeniden başladığın andır aslında. Dibi görmeden yükseklere çıkamıyor insan ruhu. O meşhur kırılma noktası denen vakittir, "aman bir daha deneyim ne olacak ki" dediğin an. Ruhun ne kadar kararsa, umudum bitti artik desen de hayat sana mücadeleyi bıraktırmaz. Su içmeden yaşayım diyebilir misin hayata? Su ne kadar hayati önem arz ediyorsa insanoğlu için hayatta; uğraşman gereken sorunlar, asman gereken zorluklar da su gibi lazım ruhuna. Yaradılışımız mücadele, hayati hakkıyla yasama üzerine kurulu. Bize de düşen düşen kalka, patikalar aşa aşa hayatı yaşama. Görevin hayatı yaşamak. Umutsuz günlerine, tükenmişliklerine rağmen umudu, yeniden başlama azmini, yılmamayı; tomurcuk veren çiçekte, senden daha şanssız insanların hayat mücadelelerinde görerek tekrardan ayağa kalkıp umutla, inançla mücadele et. Mücadeleni kararla surdur ki; geriye donup baktığında keşkelerin, pişmanlıkların olmasın bugüne ve yarına dair. Umudun hiç bitmediği, yarinin her daim geldiği hayatta en karanlık anda bile umut bulabilmektir hayatta basarili olmak. Yeni mücadeleler için bize gereken tek şey yeni umutlar ve yeni hayaller bize. Her hayal verilen emeklerin hedefidir. Ve her hedef hayatta ben de varım diyebilmektir sessizce söylenen. Umudun hayallerine ulaşır, sen mücadele ettikçe.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI