• USD 5.4764
  • GBP 7.0305
  • EUR 6.1672

İstanbul Eyleminin Sonuçları - METİN YILDIRIM

14 Aralık 2017 Perşembe 10:35

10 Aralık 2017 Pazar günü yapılan İstanbul Hayvan Hakları eylemi, olumsuz hava koşullarına rağmen ciddi bir katılım sağlanarak coşkulu geçti.

Eylem öncesi başlayan sağanak yağmur ve fırtına yüzünden İstanbul’da Feribot seferleri ertelendi. Bu nedenle eylem hazırlığı yapan yüzlerce hayvan sever eylem alanına gelemedi.  İstanbul dışından ciddi katılım sağlayan yüzlerce hayvan sever; ülke genelinde yükselişe geçen katliamları protesto etti.

Eylem organizasyonu dışına çıkmaya çalışarak kendilerini ön plana çıkarmaya çalışan bazı kişilerin girişimlerine izin verilmedi. Genel anlamda eylem komitesinin hazırladığı program eksiksiz bir şekilde hayata geçirildi.

Galatasaray Lisesi önünde başlayan eyleme çok sayıda hayvan sever sanatçıda destek verdi. Ulusal Basın ve TV Kanalları eyleme büyük ilgi gösterdi.

Olumsuz hava muhalefetine rağmen; İstanbul’da yapılan hayvan hakları eylemi amacına uygun olarak kamuoyu yarattı ve tüm ulusal TV kanallarında yer buldu.

Eylem komitesinin belirlediği kişiler söz alarak eylem alanında anlamlı mesajlar verdi. Son olarak Adana Barosu Hayvan Hakları Komisyonu üyesi Avukat Gülşah Görür basın açıklamasını okudu.  Basın açıklamasında 5199 sayılı yasada sakıncalı görülen pek çok maddenin değiştirilmesi ve hayvana şiddet ve kötü muameleye hapis cezası getirilmesi talep edildi.

İstanbul eyleminden 1 gün öncesi Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yaptığı açıklama elbette çok önemliydi. Adalet Bakanı yaptığı açıklamada; hükümetin 5199 sayılı hayvanları koruma kanunda yapılacak değişiklik ile; hayvana şiddet ve kötü muameleye en kısa zamanda hapis cezası getirileceğini müjdelemişti. Bu gelişmeler; mevcut siyasi iktidarın yapılan eylem ve ortaya çıkan tepkileri önemsediğinin bir göstergesi.

Biz hayvan hakları savunucuları olarak en kısa zamanda çağdaş ve yaşam hakkına saygıyı öncelik olarak gören bir yasanın sürüncemede bırakılmadan meclisten geçirilmesini ve kanunlaşmasını bekliyoruz.  Hayvan sever topluluğun beklemeye tahammülü kalmamış ve camianın bu süreçte beklentileri en üst düzeye çıkmıştır.

Yasa bir an önce çıkmalı ve çıkarılacak yasada mutlaka hayvan sever kuruluşların önerileri dikkate alınarak yasal düzenleme yapılmalıdır. Hayvana şiddet ve kötü muamelenin sadece TCK kapsamına alınması beklentileri karşılamayacağı gibi; soruna kalıcı bir çözüm getirmeyecektir.

Süreçten umutluyuz; 5199 sayılı yasanın hayvan hakları savunucularının ön görüleri dikkate alınarak çıkarılması; mevcut siyasi iktidara önemli bir oy kazanımı sağlayacağı unutulmamalıdır.

Bunun da bilinmesinde fayda var.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI