• USD 3.7874
  • GBP 5.2760
  • EUR 4.6369

CEBİNDEN VEREMEDİ, CANINDAN VERDİ! - Zeynep Baraz

28 Aralık 2017 Perşembe 13:28

Bekir Çınar kimdir ?

2 Haziran 1969 yılında Yozgat’ta doğan büyük bir İş Adamı olan Bekir Çınar, 2009 yılında halkın takımı olarak bilinen Adana Demirspor Kulübüne Başkan olmuştu. Mavi Lacivertli taraftarlar, Adana Demirspor’a yürekten gönül veren, sevgisini hiçbir zaman eksik etmeyen büyük başkandan, İtalya Serie A ekiplerinden Livorno ile hazırlık maçı yapmalarını  istemişti. Çınar, taraftarların bu konudaki yoğun isteğini önemseyip İtalya ekibi ile görüşmelerinin ardından olumlu yanıt almıştı. Maçın tarihini kesinleştirdikleri için hazırlıklara başlanılmıştı. İki işçi takımının karşı karşıya gelmesi herkesi fazlasıyla heyecanlandırmıştı. Maç 4 Eylül 2009 Yılında 5 Ocak Stadyum’unda oynanıldı.Golsüz sonuçlanan beraberliğin ardından müsabakada dostluk kazanmıştı ve bir an olsun tezahüratları susmayan Adana Demirspor taraftarları tribünde yine gücünü belli etmişti...

BEKİR ÇINAR...

Adana Demirspor’lu taraftarların yüreğinde taht kurmuştu, tarifi olmayan sevgi seli karşısında hep mutlu ve umutluydu.

Adana Demirspor Kulübü 2010 yılında büyük bir borç sebebi nedeniyle maddi sıkıntılarla boğuşurken, Bekir Çınar çaresizce yardım kampanyası başlatmıştı ama... Adana’dan çıkan o kadar sanatçı, futbolcu ve iş adamları bu kulübe yardım eli uzatmadı. Büyük başkan onlara seslenirken, onlar sadece sessiz kalmakla yetinmişlerdi. Yani Adana Demirspor kulübünde böyle bir krizin yaşanmasına rağmen, zamanında bu memlekette ekmek yiyenler şehrin takımına sahip çıkmadı. Sanki herkes bilmiyor, duymuyor, görmüyordu. Sonra mı?

BORÇLAR ÖDENMEDİ...

Ve eğer iki gün içerisinde borçlar ödenmez ise Adana Demirspor Kulübü liglerden tamamen ihraç edilecekti.  Bu durum büyük başkan Bekir Çınar’ı ve o kadar armaya sevdalı taraftarları derinden sarsmıştı.  Bu umutsuzluk karşısında çıkış yolu bulamayan Çınar; Cebimizde paramız yok ama gönlümüz yeter, derdi.

Ve Demirspor Kulübünün liglerden ihraç edilmemesi için, aynı armaya olan sevgiyi sahiplendiği gibi kulübe ait borçları da sahiplenerek tüm borçları üzerine alıp, kendisinin ödeyeceğini dile getirmişti. Böylelikle Demirspor Kulübü borçtan kurtulmuş oldu. Taraftarlar ile çok içten ve samimi ilişkiler kuran biri olarak hatırladığımız Bekir Çınar, sonrasında  16 Ağustos 2010 yılında yüklü borçları nedeni ile oturduğu apartmanın yangın merdiveninde kendini asarak yaşamına son vermişti.

Bugüne kadar hiç kimsenin yapamadığı bir fedakarlıktı bu... O bunu canını vererek yaptı.  Şimdikilerin küçücük fedakarlıklar yapmayı çok gördüğü bu kulübe, O canını ortaya koymayı çok görmedi.

Şimdi... Bir adam düşünün ki;

Adana Demirspor’u yaşatmak uğruna en kötü günlerinde bile maddi ve manevi her türlü sıkıntıya göğüs gerip bu camia için gayret gösterip çalışmış biri. Armaya olan sevdası uğruna

her türlü fedakarlığı yapan armaya olan sevgisini canını ortaya koyarak yansıtan biri...

Sen ki; onurlu ve şerefli bir Demirspor’lunun nasıl olacağının en güzel örneği. Biz seni farklı gördük, farklı sevdik ve farklı hissettik.  

Sen bir kulüp başkanından daha çok, içimizden biri oldun. Sahipsiz Adana’ya cebinde olanlar değil de sen yüreğinle sahip çıktın. Şimdi bu taraftar sadece sana hasret.  Şimdi sen yoksun fakat hala varmışcasına hissediyoruz seni.                                                                         

CEBİNDE OLMAYIP YÜREĞİNDEN VEREN BEKİR ÇINAR, ŞİMDİ UNUTABİLİR Mİ SENİ BU TARAFTAR?..

Şehrin Asi Çocuklarının, başkanından çok unutulmayan babası. Biz oysa ki; karşılıksız sevmiştik seni ama sen karşılığını yüreğin ile vererek daha  da çok güçlendirdin bizi.

Şimdi sen yoksun ya bence hâlâ sahipsiz bu arma. Yerine gelen ya da gelecek olanlar bir sen olabilir mi? Mümkün mü bu? Yokluğunu hissettiğimiz her an daha çok seviyoruz ve daha çok özlüyoruz seni. Sadece 16 Agustos da anılmaması gereken Bekir Çınar hayatımızın her anında aklımızda ve kalbimizde olmalıdır.  

Biz seni unutmadık unutmayacağız da! Yüreği gibi değerli kendisini özlem, saygı ve rahmetle her daim anıyoruz. 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI