HATALI ESTETİK OPERASYON SONUCU TAZMİNAT DAVASI - AV. ENES ŞAHİN

2 Ocak 2018 Salı 10:21

Toplum içerisinde insanlar bir arada yaşama zorunluluğunda olup, gerek isteyerek, gerekse bir arada yaşamanın vermiş olduğu zorunluluktan dolayı, dış görünüşlerine özen gösterme mecburiyeti hissetmektedirler. Öteden beri gelen bir söz vardır ki, insanlar dış görünüşleriyle karşılanıp karakterleriyle uğurlanmaktadır. Dış görünüşün bu denli önemli olduğu bir hayatta, takdir edilmelidir ki estetik operasyonlar da bir hayli önem kazanmaktadır. Estetik operasyonlar yapılırken yapan kişilerin gerekli özeni gösterip göstermediği, operasyon sonucu vadedilen sonucun gerçekleşip gerçekleşmediği ya da bu operasyonu yaptıran kişinin sağlığında zarar oluşturup oluşturmadığı durumu en büyük problemi oluşturmaktadır.

Estetik operasyonlarla normal tıbbi operasyonlar arasında büyük farklılıklar bulunmaktadır. Tıbbi operasyonlarda amaç tanı ve tedavi uygulayıp, sonuç hakkında tedavi ettiren kişiye iyileştirilme hususunda bir taahhütte bulunulmamaktadır. Ancak; estetik operasyonlarda ki durum ise; tanı konularak tedavi uygulanıp, anlaşma sırasında kararlaştırılmış olunan bir sonuç vaadedilmektedir. Bundan kaynaklı olarak estetik operasyonlar, borçlar kanununda yer alan eser sözleşmeleri niteliğinde değerlendirilmektedir. Eser sözleşmelerine göre, yüklenici yani estetik operasyonu gerçekleştiren estetik cerrah, bu sonucu meydana getiremediği takdirde, eser sözleşmesine göre tazminat ile yükümlü olacaktır.

Yargıtay tarafından konu edilen bir olayda, bir estetik cerrahı kendisine dövme sildirmek amacıyla gelen hastasıyla dövmeyi sileceği konusunda anlaşmış, buna uygun olarak da bir tanı koymuş ve tedavisini uygulamıştır. Ancak sonucunda dövme silinemeyerek hastanın kolunda izler kalmasına sebep olunmuştur. Bunun neticesi olarak Yargıtay, estetik cerrahını; vaadetmiş olduğu dövme silme işlemini gerçekleştiremediği ve hastasında izler kalmasına sebep olduğundan dolayı, tazminat ödemek zorunda bırakmıştır.

Hastanın estetik operasyon sonucunda, estetik cerrah tarafından taahhüt edilen sonucun gerçekleşmemesi durumunda hasta, operasyon amacıyla yapmış olduğu masrafları, operasyon sonrasında işlerinin aksaması sonucunda uğramış olduğu zararları maddi tazminat davası ile, operasyonun olumsuz sonuçları karşısında psikolojisinin hasar görmesi durumunu da manevi tazminat davası açarak talep edebilmektedir.

Kanunlarımız içerisinde estetik operasyonlarla ilgili herhangi bir kanun maddesi bulunmadığından dolayı, bu durum eser sözleşmeleri arasında incelenmekte olup, bir sorunla karşılaşıldığı takdirde borçlar kanununda eser sözleşmeleriyle ilgili maddelere başvurulmaktadır. Son zamanlarda çok artmış bir durum olan estetik operasyonlarla ilgili olarak kanunlarımızda yeni düzenlemelerin yapılması gerekliliği söz konusu olmaktadır. bu sayede diğer kanun maddelerine uyarlama yapılmaksızın direk olarak kendi kanun maddeleri uygulanarak yargılamanın yapılması kolaylaşarak, uygun ceza maddeleri eklenerek de caydırıcılık arttırılacaktır.

 

 


Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI