• USD 5.6134
  • GBP 7.3018
  • EUR 6.4316

DÜNYA YÖRÜNGESİNDE DEVAM EDERKEN - CAN UĞURATEŞ

2 Ocak 2018 Salı 10:23

Dünya, güneşin çevresindeki turunu tamamlayarak, yörüngesi üzerindeki bir noktadan, milyonlarca yıldır olduğu gibi bir kez daha geçerken, bu turla yaşanan anın önemi üzerine tartışmalar bir türlü bitmiyor. Bu doğal olayı kimi din ile bağdaştırırken, kimi tabiatın dönüşümüyle, muhteşemliğiyle gelişen olayları anlamlandırıyor. Kimi yılbaşı olarak tanımladığı günde bir yılı daha, kendince iyi, kötü geride bırakmanın mutluluğunu coşkuyla kutluyor, kimi aslında 25 Aralık olan İsa peygamberin doğum gününü Noel isimlendirmesiyle bayram havasında kutladığı sürecin son günü olarak anlamlandırırken, yine diğerlerinin kutlama anlamına ulaşıyor. Ancak, üzerinde yaşayanlar kendisini bahane ederek, alışılagelen doktrinsel uygulamaların getirisiyle, bir şekilde acımaksızın birbirini öldürürken, Dünya büyük bir farkındasızlıkla, milyonlarca yıldır yaptığını yapmaya devam ediyor ve edecek.

Bu günün bilimsel imkânlarıyla, 4.54 milyar yaşında olduğu tespit edilen Dünya, tüm doğallığıyla güneş sistemindeki hareketine devam ediyor. Dünya üzerindeki canlı türlerinin yaşam süreçlerinde, mücadele hayatın devamlılığı ve türün en güçlü haliyle korunumu istikametinde ilerlerken, söz konusu insan türü olduğunda rekabeti, kavgası, paylaşamaması, kıskançlığı ve bencilliği, türün beyninde çıkarları doğrultusunda gelişip kurumsallaşarak, örgütlenerek, çeşitli yapısal karakterle anlamlar yüklenip, ideolojik esaslar oluşturulup, doktrinleştirilerek sürüp gidiyor.

Dünya, tabiatın milyonlarca yıldır üzerinde yarattığı yıkıcı ancak dönüşüme ve gelişime yönelik etkilerini hissedip, yenileşimle varlığını sürdürmeye devam ederken, insan türünün Dünya üzerinde yaptığı yıkım, her yönüyle durdurulamaz boyutlara ulaşmaya başladı.

Savaş adı verilen toplu kıyımlar, sadece insan türüne değil, tüm ekolojik dengeye zarar verirken, küresel coğrafyanın farklı bölgelerinde varlığını sürdürmeye çalışan, endemik yapının da ortadan kalkmasına neden oluyor. Yani insan türü, bilinçsizce kendini yok etmeye çalışırken, bir yandan da Dünya üzerindeki diğer canlı türlerine, acımasızca zarar veriyor.   

İnsan garip bir tür olarak varlığını sürdürürken, ilginçtir ki aslında tabiat sevgisiyle kendi duyusallığını birleştirerek, güzel sanatların gelişimine de katkı sağlarken, bir yandan da geliştirdiği düşünce yapısıyla yaşamın, varlığının anlamını bulmaya gayret ediyor.  

Aslında türünün daha rahat yaşam sürmesi, Dünyayı ve Evreni tanıyıp anlamak için bilimsel çalışmayı kullanan insan, bu çalışma sürecinde çoğu kez tesadüfen geliştirdiği, teknolojinin yıkıcı etkilerini, kendi üzerinde uygulamaktan çekinmeyerek, kendi türünü yok etmenin farkındasızlığında yaşamına devam ediyor.

Günümüz küresel siyasi gelişmelerine bakılırsa, bu bilinçsiz kavganın bitmesi mümkün görünmüyor. Dünya gayet sakin yörüngesel hareketine devam ederken, Dünya üzerindeki en acımasız canlı türü olan insan, yıkıcı ideallerinden kesinlikle vazgeçmiyor.

Can UĞURATEŞ     

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI