• USD 3.7523
  • GBP 5.2815
  • EUR 4.6967

Sükut gerçekten altın mıdır? - Dilay Sarkiler

9 Şubat 2018 Cuma 18:45

“Edepli ol” derler, haksızlığa karşı çıkma, derdini anlatma, sus, öyle deme, “Söz gümüşse, sükut altındır” derler, genç kız öyle konuşmaz derler, erkek adama yakışmaz derler. Ağzınızı açtığınız anda bin küsür örfle, âdetle, sözle, tehditle ağzınızı kapatırlar. Örf, âdet elbette önemli… Ama bizim âdetlerimizde haksızlığa karşı dimdik durmak da yok mu? Hakkını aramak yok mu? Zâlimin zulmüne karşı haykırmak yok mu örfümüzde? Derdini söylemeyen derman bulamaz da dememiş mi atalarımız?

Susmak her zaman “değerli” değildir’i öğrenmenin zamanı gelmedi mi? Anlatsanız, söyleseniz, altından daha değerli değil mi? Bırakın altın onların olsun, siz söyleyebilmenin gümüşten madalyasını taşırsınız, olmaz mı? Doğruyu söyleyemeyenin genç kızlığı, delikanlılığına zeval gelmez mi?

Susmayın, anlatın. Sözden daha keskin bir kılıç bulamayacaksınız hayatlarınızda süregelen savaşta. Atasözlerini de düstur bellemeyin, atalarımız da beşer ve elbet birkaç kere şaşmıştır.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI