• USD 3.9087
  • GBP 5.5235
  • EUR 4.8245

Yürümeyi en baştan öğrenmek - Dilay Sarkiler

6 Mart 2018 Salı 11:16

İnsan otuz yaşına gelir, insan bu arada okullar bitirir, insan insanları sever, insan meslek sahibi olur, şehirler değiştirir, dalgalanır, durulur insan, insan büyür ve otuz yaşına gelir. Her şey olması gerektiği gibi olmasa da idare eder. Ama bu insan için yeterli midir?

İdare etmesi, günü kurtarması, ayı çıkarması yetiyor mu? Vasata râzı olmak yetiyor mu? Vasat olmak yetiyor mu? Ne isen, nasılsan, nasıl görünüyorsan, yetiyor mu? Kaç şehir görmek, en iyisini bulmaya yetiyor? Kaç insan sevince, en sevilesi bulunuyor? Kaç iş, kaç ev, kaç arkadaş, kaç kıyafet değiştirince “oldu” oluyor?

Bir noktaya gelince, bir yapının dört duvarla çevrili bir odasında otururken, diğer günlerden hiçbir farkı olmayan bir günde, yağmur yağarken ya da güneş açmışken, verdiğin tavizlerin sırtına yüklediği yüklerden başın önüne eğilmiyor mu? Omuzların düşmüyor mu?

İstediğin bu mu, istediğim böyle bir şey mi? Her şeyi olduğu gibi kabul etmek ve “Bu işler böyle” demek mi? Yapılan haksızlığa, edilen saygısızlığa, başa kakılan iyiliğe yolu ben açmadım mı?

Küçük bir bebekken yürümeyi öğrenmeye duyduğumuz heyecanı ve kaç kere düşsek de yine kalkıp, o duvarlara çarpa çarpa ve yerlerde yuvarlanarak attığımız ilk adımların lezzetini hatırlayıp, yeniden bir ilk adım atmanın sakıncası var mı? Yok.

Durmayıp, devam etmek, râzı olmayıp değiştirmek, karşı gelmek, kendinden ödün vermemek elinde. Ki; bir kez geldiğin bu dünyada, bir kez yaşayacağın yaşlarını başkalarına ipotek ederek kaçınılmaz olan ölümü mutsuz karşılamaktan başka elde edebileceğin bir şey de yok.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI