• USD 4.7151
  • GBP 6.2346
  • EUR 5.4667

KONSERVATUVAR HOCALARI - sonilus

7 Mart 2018 Çarşamba 09:55

Gripten yeni kurtulmuşum, yazıya odaklanıp İnternette konuyla ilgili biraz bilgi toplamak istedim. Sayfalarda gezerken esmer, çok hareketli, doğal, Türkçesi bozuk, 25 yaşlarında bir kız, mülteciler üzerine hikâyeler anlatıyor. Türk asıllı ve Hollanda’da yaşıyormuş, müziğe 3 yaşında başlamış (görüntülerle ispat ediyor; anası giller videoya çekmişler, şarkısı; "daha dün annemizin") aslında çocuk psikolojisi okumak istemiş, çok sevdiği ve bırakamadığı için tercihini müzikten yana kullanmış. Bir yarışmaya katılmış ve yarışmayı kazanmış, Hollanda’da babasının  restoranında hem garsonluk yapmış hem de piyano çalıp şarkılar söylemiş.  Müşteriler çok büyük ilgi gösterince eğitimini alıp profesyonel olmaya karar vermiş. Sınavda konservatuvar öğretmenleri başarısız bulmuşlar. Bizim kız hırs yapmış ve vazgeçmemiş. Çaldıkça, söyledikçe daha çok dikkat çekmiş.

Ve bir gün Avrupa’nın en büyük caz müzik festivaline davet edilmiş. Vereceği konserde dünya çapında ün yapmış cazcılarla; Norah Jones, Steve Wonder vs. Aynı sahneyi paylaşacak. Hayat, sürprizini hazırlamış, bizim kız konserini bitirmiş, tüm salon ayakta. Bizim kız gururla seyirciler arasında onu sınavda başarısız bulan hocalarına özel selam yolluyor, Avrupa’nın en büyük caz festivalinin sahnesinden... Daha 25 yaşında, dünyada 200' ün üstünde, ülkemizde 100' e yakın konserler vermiş. Lütfen siz de dinleyin, "kum gibi" Karsu' nun gırtlağında yeniden hayat bulmuş. 
https://youtu.be/rSEJEASuj8g

Müzik öyle bir mucize ki, evrenselliği, ortak bir dilinin oluşu solda sıfır kalıyor. Daha başka bir tanımlama şart. İşte Karsu' nun bende bıraktığı caz çağrışımı, yıllar önce hastası olduğum, new age müziğine damgasını vuran Yanni’ yi hatırlattı. Biraz da Yanni' nin hayatını okumak istedim. Düne kadar Yanni’ yi müzikleri dışında araştırmamıştım.

Sıkı durun, işte mucizevi tesadüf; psikoloji okumuş. İlk iş gününde istifa edip müziğe adım atmış. Nota bilgisi yok. Kendi geliştirdiği bir sistemle bestelerini yapıyormuş. Karsu, çocuk psikolojisi okumak istemiş, söz ve müzikleri kendisine ait albümleri var, müzik eğitimi almamış ve ikisi de çok iyi birer piyanist, Karsu Türk, Yanni Yunan... yanni' yi de mutlaka dinleyin hak vereceksiniz. Yalnız mutlaka sabredin, çünkü Yanni esas sürprizi sona bırakmış. Sonuçta müziğini yaşayan ve seyircisiyle bütünleşen ender müzisyenlerdendir.
https://youtu.be/Iq3zo432sAU
İşte beni bu hafta esas konudan uzaklaştıran bu ikisi oldu.  Esas konuya başka zaman değiniriz. Çünkü ben halâ bu iki faninin etkisindeyim.

sonilus@gmail.com

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI