TÜRKİYE’NİN ELİ GİDEREK GÜÇLENECEK - CAN UĞURATEŞ

9 Mart 2018 Cuma 10:12

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Afrin’de başarıyla yürüttüğü harekât, bir muharebe harekâtının doğası gereği, zaman zaman yüreklere ateş düşürerek devam ediyor. Muharebe harekâtı devam ederken, teröristlerin hareket tarzlarının niteliği, kendilerine emir komuta eden aklın boyutlarıyla ilgili detaylı bilgileri de ortaya koyuyor ve bu aklın bir düzenli ordu eğitiminden geçmiş, belirli stratejik ve taktik eğitim seviyelerinin üzerine çıkmış olduğu görülüyor.

Buradan yola çıkarak, Türk Silahlı Kuvvetleri, sahada, karşısında ismen YPG/PYD/PKK’yı bulurken, kurmaylar ise harekât merkezinde, bölgedeki güç odaklarının kurmaylarının kurguladığı bir derinlikte savunma harekâtıyla mücadele ediyorlar. Yani yürütülen harekât, alışılagelen terörist temizleme operasyonlarının üzerinde bir seviyede devam ediyor. Ancak, Türk Silahlı Kuvvetleri, üzerine oynanan tüm oyunların ardından, küresel oyun kurucuların beklentilerinin aksine dimdik ayakta ve kararlılıkla, muhteşem bir harekâta imza atıyor.

Harekâtın başlangıcından bu yana, halkın da tepkilerinden görüldü ki bu millet asker doğar. Bu millet için, her şeyden önce vatan gelir. Vatan, Türk milleti için her daim birleştirici unsurdur. Başka hiçbir millette, bayrağa sarılı şehidini gören anne ve babanın, eşlerin, çocukların, kardeşlerin bu denli dirayet içinde olduğu ve “Gerekirse ben de seve seve giderim.” dediği görülmez. Çünkü vatan kutsaldır ve vatansız milletlerin, Dünya üzerinde var olmaya hakları da yoktur tarihin tozlu sayfalarında anlatıldığı kadarıyla. Çünkü hak verilmez, alınır. Türk milletinin en önemli özelliklerindendir düşmana karşı kenetlenmek ve 1974’te de bu çok açık yaşanarak, ülke içindeki kaos bir anda sonlanıp, halk bir anda kenetlenerek, yek vücut mücadele ederek, bunun örneğini gösterdi. Tıpkı Milli Mücadelede de olduğu gibi. Aykırı sesler var mı? Bu insanın doğasında var. Doğruyu görse de doğruya ulaşımda, her aklın yolu farklılık gösterebiliyor, temelde hainlik yoksa sorun da yok.  

Dönelim harekâta. Gelinen safhada, Türkiye sınırlarından itibaren içeriye doğru uzanan arazide kritik yerler sabırla temizlenerek, topoğrafik anlamda oldukça zorlu olan ve yapıldığı görülen tahkimatla zorluk derecesi artırılan, stratejik ve taktik üstünlük sağlayan arazi ele geçirilmiş durumda. Ancak, ilerleme istikametlerinde bulunan ve geride tecrit edilerek bırakılma şansı olmayan meskûn mahallerin, boyutları da büyümeye başladı. Meskûn mahallerin boyutlarının büyümesi ve nüfuslarının artması, harekâtın bundan sonraki aşamalarının da oldukça zorlu bir mücadele ile geçeceğinin göstergesi. Türk Silahlı Kuvvetleri, buraları da sırasıyla temizleyerek Afrin, merkezine ilerleyecektir. Siyasi hedeflerin açık ve net olduğu, TSK’ya verilen görevin siyasi otorite tarafından arkasında durulduğu sürece de başarı mutlaka elde edilecek.

Türk Silahlı Kuvvetleri sahada başarılara imza attıkça, caydırıcılığı da artacak ve eli, kurulacak bölgesel sorunlara yönelik masada giderek daha çok güçlenen Türkiye, bölgesel güç olduğunu bir kez daha teyit edecek.

Can UĞURATEŞ

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI