SEÇİMLERDE OY KULLANMAMANIN CEZASI - AV. ENES ŞAHİN

25 Haziran 2018 Pazartesi 09:24

            Bildiğiniz üzere ülke olarak uzun ve meşakkatli bir seçim dönemini atlatmış bulunmaktayız. Resmi sayımlara göre Türkiye Cumhuriyeti’nde 59 milyon 391 bin 328 kişi oy kullanma hakkına sahip bulunmaktaydı. Ancak; kullanılan oy sayısına baktığımızda binlerce kişinin oy kullanmadığı ortaya çıkmaktadır. Peki; bu bilerek ve hiçbir mazereti olmadan oy kullanmayanlar için hukukumuzda bir yaptırım söz konusu mudur, bu sorunun cevabını size anlatacağım.

            Türkiye Cumhuriyet’i anayasasına baktığımızda, vatandaşlara tanınmış olan siyasi haklar ve ödevlerden bahsedilmektedir. Bu siyasi haklar ve ödevlerin başında da seçme, seçilme ve siyasi faaliyetlerde bulunma hakkı gelmektedir. Anayasanın ilgili maddesi; “Vatandaşlar, kanunda gösterilen şartlara uygun olarak, seçme, seçilme ve bağımsız olarak veya bir siyasi parti içinde siyasi faaliyette bulunma ve halkoylamasına katılma hakkına sahiptir.” şeklindedir. Oy vermek seçme hakkı kapsamında olan bir hak olmakla beraber, aynı zamanda vatandaşlara tanınmış olan bir yükümlülük olarak yer almaktadır. Kanunda belirlenen ve oy kullanmasına engel durumu olmayan, onsekiz yaşını doldurmuş, her Türk vatandaşı seçme ve halkoylamasına katılma haklarına sahiptirler.

            Oy kullanma yükümlülüğü vatandaşların iradesine bırakılmış bir yükümlülük değil, her Türk vatandaşına zorunlu olarak verilmiş bir sorumluluktur. Zorunluluk esasına dayanan bu yükümlülüğünü yerine getirmemenin birtakım para cezaları öngörülmüştür. Bu para cezasının miktarı, Yüksek Seçim Kurulu tarafından her seçim döneminde belirlenmektedir. Geçmiş dönem seçimleri olan 1 Kasım 2015 seçimlerinde ve 2017 referandum seçimlerinde, Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirlenmiş olan para cezası miktarı 22 Türk Lirası idi. Bu yılda Yüksek Seçim Kurulu tarafından bir para cezası belirlenerek, oy kullanmamış olan vatandaşlara uygulanacaktır. Kimlerin oy kullanmamış olduğu Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirlenmekte olup, bu ceza vatandaşlara en kısa zamanda tebliğ edilerek, maliye bakanlığı gişelerinden ya da PTT den ödenebilmektedir.

            Bilerek ve isteyerek oy kullanmama karşılığında verilen ceza miktarı caydırıcılık anlamında hiçbir etkiye sahip değildir. Bundan kaynaklı olarak da, vatandaşlar keyfi olarak oy kullanmamaya başlamaktadır. Her seçim döneminde de oy kullanmayan vatandaşların sayısında bir artma gözlenmektedir. Bu artmanın önlenmesi amacıyla oy kullanmanın önemi vatandaşlara detaylı şekilde anlatılmalı, kullanmamanın cezai yaptırımı da arttırılarak caydırıcılık arttırılmalıdır.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI