• USD 6.2718
  • GBP 8.2689
  • EUR 7.3437

Seçme Seçilme Ahlakı - MÜMTAZ DOĞRU

29 Haziran 2018 Cuma 09:28

Siyasetle ilgili bir toplum seçimlerden sonra ister istemez harcı alem bir hal alır. Sonuçlar bir vahiy gibi kabul edilir ve kazanamayanlar her türlü ürpertiye açık hale gelirler. Bir şehrin yenilik ve değer üretmesi fikri bu çizgide beyhudeliğe dönüşür ve toplum için afetlerin en tehlikelisi devreye girer; kazananların tembelliği ve kaybedenlerin iktidar ne yaparsa yapsın muhalif duruşu…

Herkes seçim sonuçlarını kabul eder ama kimse bunu içselleştiren bir olgunlukta davranmaz. Nihai bir hakikat çerçevesinde süreç yavaş yavaş evcilleşmeyi çağırsa da dokuz ay sonraki yerel seçimler bizim ülkemiz için şu yakın zamanda pek geçerli olmayacak.

İdeolojiler ve küfürler nakarata dönüştüğü için, içi boşaltılmış birer süngü gibi karşıdakinin ciğerini sökmek içindir. Zira sadece içgüdüleriyle bile onları uçuruma sürükleyecek bir kavgaya ezbere gidecek kadar siyasi fikirlere köleleştirilen bir topluluk haline getirilmiş durumdayız.

Zamanın hükümsüzlüğü etrafında, aforoza tutkun siyasi duruşun ümitsiz kalışları ve zaferlerini diğerlerinin ümitsizlikleriyle taçlandıran galiplerin iktidarında işler neden yavaş yürüyor sanıyorsunuz? Selamet ve barışla yaşamaya alışmış bir toplum, husumetle yaşamaya dönüştürülüyorsa durup düşünmek gerekecek kadar vahim bir gelecek mülahazası zorluyor aklımızı.

2002’den beri seçim kazanamayan CHP, taraftarlarına düşmanlığı öğretti. Bazı AK Partili siyasiler de bu mağlupların üstünde tepinmeyi öğrendi. Mesele birbirlerinin üzerinden galip mağlup oluşturarak neye yarayacağı, ne olacağı hususunda aklın durmasına sebep olan kişisellik etnik dini, toplumsal ayırımlar siyasetin doğasına egemen hale geldi. 

Her seçim bir olgunluk seçimi aslında, daha bir çok seçim olacak. İnsani ve üretmeye dayalı ahlakın iktidar-muhalefet fark etmez yeniden hâkim olmasıyla yol alacak bir ülkemiz var. Buna uygun davranan bireysel ahlakımız olsaydı siyasetin çok üstüne çıkardı ülkemiz, dünyanın çehresi değişirdi. Yoksa eski tas eski hamam girilen seçimlere mecbur kalan bir seçmen olmaktan yorgunum. Hayatın karşısında onu değersizleştiren bir siyaset benim refleksim olmaktan çıktı…. 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI