Bonzai - BARIŞ SANIGÖK

12 Temmuz 2018 Perşembe 09:21


Üretimle kendini fark ettiremeyenler tüketimle kendilerini fark ettirirler. Üreten bir gençlik için herkes çaba sarfetmelidir .

Sentetik bi madde olan Bonzai,  esrarın sokaklarda kullanılan ismidir diyebiliriz. Esrarın yol açtığı belirtilere benzeyen etkileri olan psikoaktif bir maddedir. Bu yüzden sentetik esrar olarak da bilinmektedir. Tetrahidrokannabinol (THC), esrarın etken maddesidir. Hint keneviri bitkisinde doğal olarak bulunan bir maddedir. Kana karıştığı zaman keyif verici ve sinirleri gevşetici özelliği bulunmaktadır. Tetrahidrokannabinol, hint keneviri bitkisinin dişisinde erkeğine oranla çok daha fazla miktarda bulunmaktadır. Esrarın (marijuana), dişi hint kenevirinden elde edilmesinin sebebi budur.  Genel olarak Çin menşei olarak ortaya çıktığı söylese de herhangi bir yerde üretiminin kolay mümkün olduğu bilinmektedir. Spice adı altında internette online satış sitelerinden 2006 yılından itibaren satışında artış görülmesi ile dikkat çekmiş ve tahminen bu ivmesi 2004 yılına kadar gittiği düşünülmektedir. Zengin aromalı Egzotik tütsü, insan kullanımı için değildir şeklindeki ibarelerin aksine yoğun olarak dumanı çekilerek kullanılan ve esrara benzer etkiler yaratan bir maddedir.

Son dönemde narkotik ekiplerinin yaptıkları operasyonlarla, maalesef zaman zaman basına yansıyan 'ölümleri'yle ismini duymaya alıştığımız bir madde haline gelen bonzai son birkaç yıl içerisinde aşırı bir şekilde yaygınlaştı. Bunda maddenin sentetik, yani doğal olmayan çizgisinden ötürü ucuz olması önemli oldu ve 'esrara benzer bir madde' denilerek uyuşturucu kullanılan ortamlarda gitgide yaygınlaştı.

Spice silver, spice gold,spice diamond, Spice Arctic Synergy, Spice Tropiccl Synergy, Spice Egypt, Yucatan Fire, Smoke, Sence, ChillX, Highdi’s Almdröhner, Earth Impact, Gorillaz, Skunk, Genie, Galaxy Gold, Space Truckin, Solar Flare, Moon Rocks, Blue Lotus, Aroma, Scope gibi bir çok farklı isim ve ambalaj adı altına satılmaktadır. İsveç REİTOX ulusal ofisinin 2007 yılında 10 gram civarındaki ufak yakalama ile yayınladığı rapor sonucunda resmi olarak bu ürünlerin takibi hususunda erken uyarı sistemi 2008 yılında başlamıştır.

Bonzai o kadar yaygınlaştı ki, artık hayatın her alanında.  Narkotik ekipleri, uyuşturucu satıldığına yönelik aldıkları ihbarlarlardan  bazıları, cafeler, mektup içerisinde gönderilen, internet üzerinden sipariş verilerek adrese teslim alınan bu 'ölümcül' madde artık hayatın her alanında.

İçeriği değişebildiği için etkileri de değişiklikler gösterebilmektedir. Başlıca etkileri; aşırı endişe, algıda değişiklikler, varsanılar, gevşeme, şüphecilik, kolay yönlendirilebilme, yükselmiş duygu durum, gerçeği değerlendirebilme becerisinde azalma, olayları algılayabilmede sorunlar, aşırı reaksiyon gösterme, bağımlılık, kusma, ağızda kuruluk, çekilme belirtileri, kalp atım hızında artma, çarpıntı, kan basıncında artma, kalp krizi, huzursuzluk ve akıl karışıklığıdır.

Ülkemizde uyuşturucu çok büyük paraların döndüğü bir sektördür ve bu sektörden en fazla payı terör örgütü almakta, bu paralarla Mehmetçiğe kurşun sıkmaktadır. Uyuşturucu yüzünden binlerce genç hayatını mahvetmiş binlerce aile faciası yaşanmış toplumun temeline bomba konmuştur.

2005 yılında yapılan bir araştırmada 16 yaşındaki her 100 öğrenciden 6'sının uyuşturucu bağımlısı olduğu tesbit edilmiştir. Bir başka araştırmada ise üç yılda eroin kullanımında %100, Ecstasy kullanımında %300 artış olduğunu göstermiştir. (DEVAMI VAR)

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI