MUSTAFA CECELİ OLAYI VE ÖZEL HAYATIN GİZLİLİĞİNİN İHLALİ SUÇU - AV. ENES ŞAHİN

20 Temmuz 2018 Cuma 09:23


Hayatımızda başkalarının görmesini, duymasını, bilmesini istemediğiniz birçok özel anlarımız vardır. Özel hayat dediğimiz hayatın sınırları, sahibinin izinsiz girilemeyecek, teşhir edilemeyecek ve ticari maksatlara sunulamayacak alanlarını kapsamaktadır. Hiç kimse bir başka kişinin özel hayatını araştırma, onun sırlarını açığa vurma hakkına sahip değildir. Devlet dahi kişilerin özel yaşamını araştırmamalı ve müdahale etmemeli ayrıca; kişilerin birbirlerinin yaşamına müdahale etmelerine engel olmalıdır.

Son günlerde yazılı ve sözlü tüm iletişim araçlarını meşgul eden, Mustafa Ceceli’nin boşanmış ancak velayeti eski eşinde olan ortak çocuklarının velayet hakkını alabilmek amacıyla mahkemelere sunmuş olduğu videoların, hukuksal bir delil olarak geçerli olup olmaması durumudur. Velayet hakkına sahip olan taraf, ortak çocuğu üzerine düşen tüm dikkat ve özeni göstererek yetiştirme mecburiyeti altındadır. Bu sorumluluğunu yerine getirmediği taktirde veyahut diğer tarafın talep etmesi durumunda velayet hakkının değişmesi mahkeme gündemine taşınabilmektedir. Mustafa Ceceli’nin çocuğunun velayetini eski eşinden alabilmek amacıyla mahkeme dosyasına sunmuş olduğu delil videosu, hukuka uygun olarak elde edilmemiş bir delil olmaktadır. Mustafa Ceceli’nin bu videoyu kendisi kaydetmemi, başkasından almış olması durumu dahi, bu videonun kullanılabileceği anlamına gelmemekte olup, suç teşkil etmektedir. Bu videonun basına yayılması ayrıca bu suçun nitelikli halini meydana getirmektedir. Hukuka aykırı delil olan, sahibinin rızasını almadan çekilmiş olan videonun mahkemelerde kullanılması kesinlikle yasaktır. Anayasanın 38/6.maddesinde yer alan “Kanuna aykırı elde edilmiş bulgular, delil olarak kabul edilemeyeceği” şeklinde belirtilmektedir.

       Özel hayatın gizliliği; anayasa, kanunlar ve insan hakları beyannamesi ile de güvence altına alınmıştır. Anayasamızın 20. Maddesinde "Herkes, kendisiyle ilgili kişisel bilgilerin ve verilerin korunması hakkına sahiptir. Bu bilgiler, ancak kişinin açık rızasına veya kanunla öngörülen meşru bir sebebe dayalı olarak kullanılabilir. Herkes, kendisi hakkında toplanmış olan veya kayıtlarda yer alan bilgilere erişme, bunlarda düzeltme yaptırma ve bu bilgilerin amaçları doğrultusunda kullanılıp kullanılmadığını öğrenme hakkına sahiptir." şeklinde belirtilmiştir. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 12. maddesine göre: “Kimsenin özel hayatına, ailesine, konutuna ya da haberleşmesine keyfi olarak karışılamaz, şeref ve adına saldırılamaz. Herkesin bu gibi karışma ve saldırılara karşı yasa tarafından korunmaya hakkı vardır şeklinde belirtilmiştir.. Türk Ceza Kanunu 134. maddesi gereğince " Kişilerin özel hayatının gizliliğini ihlâl eden kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Gizliliğin görüntü veya seslerin kayda alınması suretiyle ihlâl edilmesi halinde, verilecek ceza bir kat artırılır. Kişilerin özel hayatına ilişkin görüntü veya sesleri hukuka aykırı olarak ifşa eden kimse iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. İfşa edilen bu verilerin basın ve yayın yoluyla yayımlanması halinde de aynı cezaya hükmolunur." şeklindedir.     

    Yukarıda da belirtildiği üzere, özel hayatın gizliliğine müdahale çok farklı yaptırımlara ve güvenlik tedbirlerinin uygulanmasına neden olmaktadır. Devletimiz ve Milletlerarası Hukuktan doğan haklar kişilerin özel hayatını güvence altına alıcı tedbirleri öngörerek onları koruma altında tutmuştur.

         Sonuç olarak özel hayatın gizliliğinin korunulması hakkı; kişinin özel hayatını her türlü müdahaleden uzak bir şekilde, onu özgürce yaşama hakkıdır. Özel hayatın gizliliği hakkı, vatandaşlara tanınmış olan toplumsal düzeni sağlamaya yönelik haklardandır. Bu hakkın ihlal edilmesi ya da hakkın kullanılmasının engellenmesi toplumsal düzeni bozacağından dolayı bu hak sıkı güvenceler altına alınmıştır. Herkes birbirinin haklarına saygı gösterip, düzgün bireyler olarak yaşamını sürdürmelidir.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI