MENTAL DAYANIKLILIK SİZLERİ HAYALLERİNİZE YAKLAŞTIRIR… - GÖNÜL MENEKŞE

23 Temmuz 2018 Pazartesi 09:34Hedeflerinizi  gerçeğe  dönüştürmek  disiplin, ısrar ve iradeden geçer. Tabi ki mental olarak yeterince dayanıklı olursanız, hedeflerinize ulaşmanız  mümkün olacaktır…

Mental dayanıklılık nedir?

Mental dayanıklılık, kişilerin hedeflerine ulaşmak için hiçbir koşulda durmamasını  ifade eder. Bahanelere  yer  olmaması, sonuca  odaklanmaları, kazanan hepsini alır  düşüncesi  bu zihniyetin temel özellikleridir.  Güçlü mental dayanıklılık yeteneklerine sahip olanlar olmayanlara  göre daha başarılıdırlar. Şuan bu yazımı okuyup  mental dayanıklılığını geliştirmek isteyen herkese güzel  haberim  var bu yeteneği artıracak  birkaç yol var.

Çoğu kişi hayatında düzenlemeler ve iyileştirmeler  yapmak adına yeni kararlar alıyor. Siz de onlardan biriyseniz  bu kararları uygulayıp  kilo verme,  kişisel  gelişim  ya da para kazanma gibi hedeflerinizi gerçekleştirmek  için yeterli  mental dayanıklılığa sahip olduğunuzu  düşünüyor musunuz?  Yapılan araştırmalar insanların sadece % 8'inin hedeflerine ulaşabildiğini gösteriyor. Peki nasıl bu %8'in içinde olabilirsiniz?

1)Kazanmak değil, Kazanmayı İstemek önemlidir

Hep kazanan kişi “ne gerekiyorsa” anlayışına sahiptir. Her türlü bedeli ödemeye karar verdiler ve zafer için her türlü zahmete katlandılar .Bir işe başlamadan  önce, kendinize sorun: hedeflerinize ulaşmak için her şeyi yapmaya hazır mısınız? Bu derecede bir kararlılığa sahip değilseniz, başarılı olamazsınız.

2)Kolay Olacağını Sanmayın

Birçok kişi kolay bir şekilde hedeflerine ulaşacakları  yanılgısına kapılıyor. Bir sorunla  karşılaştıkları anda, hemen bir kaçış yolu arıyorlar. Şunu bilin ki, bazı günler, diğerlerinden daha zorlu olacak. Bunu değiştiremezsiniz  bu zorluklarla nasıl baş edeceğinizi kontrol edebilirsiniz. Bir sorunla karşılaştığınızda, ilerlemek için adım atmakta geç kalmayın. Sorunlarınız karşısında dik duramazsanız başarılı olmayı beklemeyin.

3)Nasıl Yapacağınıza Değil, Neden yapmanız gerektiğine  Odaklanın

Kendi kendinize  soracağınız en güzel soru “Neden bu hayalimi gerçekleştirmek istiyorum?” Bu soruya vereceğiniz cevabın duygu yoğunluğu, hayalinizin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini belirleyecektir.

4)Tüm Ayrıntıları Düşünmeye Çalışın

Kişilerin hayallerini gerçekleştirmek için aldıkları kararlara sahip olamayışlarının en büyük sebebi, başarmak istedikleri şeyi belirgin hale getirememeleridir. Neyi değiştirmek istediğinizi tam manasıyla belirlemeniz, bütün ayrıntılarıyla tanımlamanız, sonra da ona sıkıca bağlı kalmanız gerek. Sadece “Kilo vermek istiyorum” demeyin. Bu konuda spesifik olun. Bunun yerine şunu söyleyin “İki ay içinde 8 kilo veririm. Bunu yapmak için de her gün sabah 7’de spora gidip, sadece sağlıklı ve besin değerleri yüksek yiyeceklerle besleneceğim”.

5)Olumsuz  Düşünmeyi  Bırakın

En iyi Mental Dayanıklılık araçlarından en iyi şekilde “pozitif iç konuşma” geliştirmektir.. Konuştuğunuz ve aklınızdan geçen kelimeler  tavrınızda ve başarılarınızda büyük rol oynuyor. İnsanların %80’ninin iç konuşmalarının negatif olduğu tahmin edilmektedir.

Hedefler belirleniyor, kararlar alınıyor ama bir negatif konuşma  durumu  her şeyi berbat ediyor.

Kendinize ve başkalarına ne söylediğinizi gözlemleyin. Kendinize sorun: İç konuşmanız sizi başarıya mı yoksa hüsrana mı götürüyor?

6)Hedef seçmek Motivede kalmanızı Sağlayacaktır

Hedeflerinizi  gerçekleştirmeye  doğru yola çıktığınızda kendinize bir hedef görüntüsü seçin . Eğer kilo vermek istiyorsanız fit bir kişinin  resimlerini kesip, bir poster haline getirin. Hedef  panonuzu görülebilir bir yere asın. Bu, hedeflerinizin  bilinçaltınızda sağlamlaşmasını sağlayacaktır.

7)Desteğiniz Varsa İşler Kolaylaşacaktır

Çoğu kişinin sıkıntısı  bir destek veren kişinin hayatında  olmayışı. Hedeflerinizin  peşinden giderken yanınızda sizi sürekli teşvik edecek biri olsun. Daha da iyisi, zorlu şartları geçip, başarılı olmuş birini bulmak. Sizi teşvik ederken, size koçluk da yapacaktır.

8) Hedeflerinizi Yazıya Geçirin

Uzun yıllardır  görmediğiniz  bir  arkadaşınıza yazıyor gibi  hayatınızı anlatan bir mektup yazın. 5 yıl sonra hayatınızın nasıl olmasını istediğinizi detaylarıyla anlatın. 1 yıl sonrakini veya 3 yıl sonrakini de yazabilirsiniz, yazdığınız mektupların hangisi sizi  daha fazla motive ediyorsa  bu mektubu her gün okuyun, böylece hedefinize giderken dosdoğru yolunuzdan  ayrılmayacaksınız.

9)Diğer İnsanların Ne Düşündüğünü Unutun

Diğer insanların hedefleriniz hakkında ne düşündüğü hiç önemli değil. Psikologlar bu vakayı “onay bağımlılığı” olarak adlandırıyorlar. Eğer bunun üstesinden gelmeyi başarırsanız, birçok insanı başarıdan alıkoyan bu zincirlerden kurtulacaksınız. Diğer bir deyişle, hayatınızı kendiniz için yaşayın, başka biri için değil..

10)Disiplin önemlidir

Başaran kişilerin en büyük özelliği  disiplindir. Disiplin iyi ile mükemmel  arasındaki  farkı belirler. Disiplin acı ve sorunların arasından geçip, yolunuza devam etmenizi sağlar. Sıradan bir insan disiplini her daim kaçınılması gereken, acı verici bir angarya olarak görür. Büyük insanlar ise hedefleri  için bir güç olarak görürler.

11)Şimdinin gücünü keşfet ama  Geleceğe Odaklan

Sıradan bir kişi genelde geçmişte yaşar, kazananlar  ise geleceğe bakar. Profesyoneller doğaları gereği şimdiye  odaklanırken, gelecekle alakalı nihai vizyonlarını da oluştururlar. Bu geleceğe yönelim, büyük vizyonlarını yaratmalarına ve sınırsız ihtimalleri düşünmelerine imkan tanır. Hem motive olmalarını hem de yerlerinde durmayıp ileriye doğru atım atmalarını sağlar..

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

İNGİLİZCE YAZILARI