ARABULUCULUK SİSTEMİ HAKKINDA HERŞEY - AV. NURSEL YAKAR

26 Temmuz 2018 Perşembe 09:10


Arabuluculuk; tarafların içinde bulundukları uyuşmazlığı, tarafsız bir üçüncü kişi yardımı ile adliyenin tozunu, dumanını yutmadan, dosyalarla uzun yıllar bekletmeden, kısaca mahkemeye gitmeden çözmelerinde kullanabilecekleri en etkin yöntemdir. Esnek oluşu, yani tarafların iradeleri ile başlayıp özgür iradeleri ile devam edip ve böylece bitmesi ve etkili oluşu yani çözüme dair belgenin, metnin bir mahkeme ilamı niteliğine haiz olması, arabuluculuğun iş yaşamı, aile, okul ve hatta milletlerarası uyuşmazlıklarda bile uyuşmazlığın taraflarını doğru noktada buluşturan bir uyuşmazlık çözüm yöntemi olmasını sağlamıştır.

Bugün bir dava açtığınızda süreç ilk derece mahkemesinde yaklaşık 1,5 , 2 sene sürmekte. Bir de bunun üst mahkemesi var. Orada da yaklaşık 1 sene sürdüğünü düşünün. Yani toplamda en iyi ihtimal mahkeme kararımızı alıp sonuca ulaşmamız 2,5 – 3 sene.

Peki  arabulucuya gitmeye karar verdim, arabulucuyu nasıl seçeceğim? Pahalı mıdır bu arabulucu?

Ankara merkezli ve Adalet Bakanlığına bağlı Arabuluculuk Daire Başkanlığı var. Taraflar arabulucuyu, Daire Başkanlığının resmi web adresinden yer alan listeden seçebilirler. Kolaylık olması için web adresini belirtmek isterim. www.adb.adalet.gov.tr

Taraflar arabulucuya başvurmak, süreci devam ettirmek, sonuçlandırmak ve bu süreçten vazgeçmek konusunda tamamen serbesttir. Kendi isteğiniz ile başlattığınız bu süreci yine kendi isteğinizle sona erdirip mahkemeye başvurabilirsiniz. Ve bunu dilediğiniz zaman yapabilirsiniz.

Arabulucuya gidebilmeniz için sadece davaya konu olabilecek bir uyuşmazlık olması yeterli. Dava açmadan önce veya dava açtıktan sonra da gidebilirsiniz. Zira arabuluculuk gönüllü bir müessese. Yani uyuşmazlığın her iki tarafının da arabulucuya başvurmak için gönüllü istekli olması lazım.  Belli bir süre sonra uyuşmazlıkların daha hızlı çözümü ve mahkemelerin de iş yükünü azaltmak için dava açılmadan önce zaman içinde arabulucuya başvurulması zorunlu hale getirilebilir.

2017 yılı içerisinde İş Yasası'nda yapılan değişiklikle,  01.01.2018 tarihi itibariyle iş davalarında öncelikle arabuluculuğa başvuru zorunlu hale gelecek. Arabuluculuğun zorunlu hale gelmesiyle ülke genelinde 500 bine yakın iş davası arabuluculuk yöntemiyle çözüme kavuşacak.

En önemli konu ise Arabuluculuk ancak tarafların serbest iradeleriyle karar verebilecekleri konularda mümkün olmaktadır. Daha açık bir ifadeyle, kamu düzenini ilgilendirmeyen konularda taraflar arabulucuya gidebilirler. Tarafların sözleşme konusu yapamayacakları konularda örneğin ceza davalarında veya çocukların velayetine ilişkin davalarda arabuluculuk mümkün değildir.

Taraflar arabuluculuk sürecinin sonunda uyuşmazlık hakkında bir anlaşmaya varırlarsa bu anlaşmayı, asıl uyuşmazlık hakkındaki yetki ve görevli hukuk mahkemesine ibraz edip, icra edilebilirliğine ilişkin bir şerh talep edecekler. Bu şerhi içeren anlaşma, ilâm niteliğinde belge yani mahkeme kararı sayılır.

Arabuluculuk sisteminin en büyük yararı ise Dava boyunca katlanmak zorunda olduğumuz masrafları ödemememizdir.. Nedir bunlar? Posta gideri, bilirkişi ücreti, avukat masrafı ve benzeri giderler. Ayrıca adliyeye ayırmak zorunda olduğunuz zamandan da tasarruf etmiş olursunuz. Mahkemeye göre daha kısa sürer. Mahkeme sonucu tarafların kontrolündedir. Psikolojik riski de doğal olarak azdır. Mahkeme önünde konuşmayacaklarını rahatlıkla aralarında konuşabilirler. Güvenilir ve gizlidir, esnektir. Her iki tarafta kazançlı çıkacağı için ticari bir uyuşmazlıkta iş ilişkileri rahatlıkla devam eder.

Sonuç olarak; Arabuluculuk müessesesi toplumsal barışa katkı sağlıyor. Dünyadaki barış ancak toplumların önce kendi içlerinde sağlayacakları barış ile mümkün olacak. Lütfen duyarsız olmayalım.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.