Tarihte En Çok Ağlayanlar - BARIŞ SANIGÖK

9 Ağustos 2018 Perşembe 16:59

Tarihte beş kimse herkesten daha çok ağlamıştır:

Hz. Adem, Hz. Yakub, Hz. Yusuf, Hz. Fatıma ve Hz. Ali b. Hüseyin (a.s).
Hz. Adem (a.s), cennet için o kadar ağladı ki gözyaşları yüzünde iz bıraktı.
Hz. Yakub (a.s), Hz. Yusuf (a.s)’a o kadar ağladı ki, gözlerinin nurunu kaybetti. Bu yüzden Hz. Yakub (a.s)’a şöyle dediler: “Ey Yakub! Sen o kadar Yusuf’u düşünüp ağlıyorsun ki ağlamakla helak olacaksın.“
Hz. Yusuf (a.s) da babası Hz. Yakub (a.s)’dan uzak kaldığı için o kadar ağladı ki, hapiste olanlar rahatsız oldular ve şöyle dediler: “Ey Yusuf! Ya geceleri ağla gündüzleri sus veya gündüzleri ağla geceleri sus!”
Hz. Yusuf (a.s) geceleri veya gündüzleri ağlama hususunda onlarla anlaştı.
Hz. Fatîma (s.a) da o kadar ağladı ki, Medine halkı çok rahatsız oldular ve: “Ey Hz. Muhammed (s.a.â) Efendimizin kızı! Gece gündüz ağlamanla bizleri rahatsız ediyorsun!” dediler. İşte bundan dolayı iki cihanın hanımefendisi, müminlerin annesi Hz. Fatıma (s.a) gündüzleri şehirden çıkıp Uhud şehitleri mezarlığına giderek ağlayabildiği kadar orada ağlıyor ve sonra evine dönüyordu.
Ali b. Hüseyin yani İmam Zeyn’ul-Abidin (a.s) da yirmi (bazı kaynaklara göre 40) yıl boyunca babası İmam Hüseyin (a.s)’a ağladı. Önüne yemek bıraktıklarında ağlıyordu, kendisine su getirdiklerinde ağlıyordu…
Bir gün hizmetçisi şöyle dedi: “Ey İmamım! Ağlamanızla kendinize zarar vereceğinizden korkuyorum!”
İmam (a.s) buyurdu ki: “Ben üzüntü ve kederimi Allah’a şikayet ediyorum. Ben bir takım şeyler biliyorum ki sizler bilmiyorsunuz. Ben annemiz Fatîma (s.a)’nin evlatlarının katligahını hatırladığımda hıçkırıklar boğazımı sıkıyor!”

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI