2018 ÖSYM YKS Ek Tercih ve Yerleştirme dönemi yaklaşıyor - YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA UFUK ÇELİK

14 Eylül 2018 Cuma 11:39

Üniversite adayları tercihlerini yaparken nelere dikkat etmeliler? Ya da neleri göz ardı etmemeliler… Haydi kısaca bir bakalım ve yanlış yapmayalım, ne dersiniz?


EK TERCİH YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

-Ek yerleştirmelerde adayın herhangi bir program tercih yapabilmesi için 1. Yerleştirmede de tercih yapmış ancak hiç bir örgün eğitime yerleştirilmemiş olması gereklidir.


MESLEK SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİ? (BÖLÜM YA DA PROGRAM SEÇİMİ)

Kişinin kendisine ilişkin tüm ayrıntılara hâkim olması gerekir (Yani yapabilirlik kapasitesi ve hoşlandığı-hoşlanmadığı şeylere hâkim olmalı).

-Düşlediğin mesleğin nelerle uğraştığını ve nelere muhattap olduğunu biliyor musun? (Veteriner Hekimliğin yalnızca kedi, köpek mamalarını ayarlamak ya da ateşlerini ölçmek zannedenlere sesleniyorum. Bunun büyük ya da küçükbaş doğumu yavrunun ters gelmesi durumlarını da düşünmek gerek  Çiftliklerde, ahırlarda ya da bataklıklarda bir hayt olduğunu da unutmamalı insan 

- İleride yapacağınız mesleğin size sağlayacağı ekonomik değerler ve getirilerine katlanabilir veya benimseyebilir misiniz? (Resim, müzik arkeoloji gibi daha birçok programın ekonomik getirileri ya da iş olanaklarının çok cazip olmadığını söylemek yanlış olmaz. Ancak bunları biliyorum ama bu meslekleri seviyorum derseniz, buna herkes saygı duyar.

- Mesleğinizle ilgili iş kaygılarınız var mı? İleride olacak mı? (Bugünün en revaçta meslekleri acaba yarın da var olacaklar mı? Bunu da düşünmeli insan…


Peki seçmeyi düşündüğün üniversite senin için ne anlam ifade etmeli?

-Üniversite ya da programın eğitim kadrosu (Akademik Kadro) nasıl?

-Kampüs ya da yerleşke merkezi noktalara ne kadar uzak?

-Bilgiye ulaşma olanakları nasıl?

-Ülkeler arası öğrenci değişim programları var mı? İşler bir vaziyette kullanılıyor mu?

 -Sosyal imkânları nasıl?

-Burs imkânlar var mı ve burs kesilme koşulları neler? Tüm bunlar seçiminde önemli rol oynamalı. Bu seçimler ve kararlar hayatidir.


BAZI HATALI ÖĞRENCİ DÜŞÜNCELERİ….

Bazen puanlarımızın çok iyi olduğu durumlarla karşılaşabilir ancak buna rağmen herhangi bir programa yerleşememiş olabiliriz.

İşte bu durumlarda tabii ki imdadımıza ek yerleştirmeler yetişir.

Ancak burada da birçok öğrencinin düştüğü yanlışa düşebiliriz. 

“Puanıma yazık olmasın”, “Açıkta kalmayayım” gibi kaygılarla puanın yettiği ancak gönlünün ısınmadığı yere gitmek, pek de doğru değil. Bu durumda puandan öte neyi istediğimiz çok çok daha önemlidir. (Bu arada puanına yazık olmasın yada ailesi çok istedi diye tıp fakültesine yerleşip 3. Ya da 4. Sınıftan sınıf öğretmenliği ya da müzik bölümüne geçenleri tanıyorum… Ve onları saygıyla karşılıyorum.)

Türkiye’de hem devlet, hem de vakıf üniversitesi sayısı arttı. Artık, açıkta kalma, bir yeri kazanamama oranı gittikçe düşüyor. Bunun için de adayların eğitim almak istedikleri alanla ilgili çok iyi bilgi sahibi olması gerekiyor.

Üniversiteleri araştırmaları, mezunlarla konuşmaları ve o bölümde ders veren öğretim üyelerini tanımaları şart. Tercihlerinizi belirlemeden önce üniversitelerin internet sayfalarını inceleyin, mezunlardan bilgi alın.

Şehir ya da bölüm ikileminde kaldıysanız en önemli olan şey bölüm seçimi. Ancak tüm anlatılara ve rasyonel öğütlere rağmen yine de “Suzanna Tamarrow’un da dediği gibi siz yine “Yüreğinizin götürdüğü yere gidin.”

Tüm adaylarımıza başarılar diliyorum…

Sevgiyle kalın…Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI