ÜNİVERSİTELİLERE KAYMAKAMLIK BURSU İMKÂNI - AV. ENES ŞAHİN

28 Eylül 2018 Cuma 11:07

Üniversite sınavının ardından binlerce genç üniversite hayatına adım atarak, istedikleri mesleklerle alakalı fakültelerde okumaya hak kazandılar. Mesleklerine bir an önce ulaşmanın heyecanıyla üniversiteye başlayan gençlerin diğer önemle düşündüğü bir konu ise, okurken maddi bir desteğe ihtiyaç duymaları olacaktır.

Üniversiteler kazanıldıktan sonra, okurken nereden nasıl bir maddi destek alabilirim telaşında olan gençler için güzel bir alternatif olarak kaymakamlık bursu bulunmaktadır. Ben bu yazımda sizlere kaymakamlık bursu nedir ve nasıl faydalanılabilir onu anlatacağım.

Kaymakamlık bursu kaymakamlık binaları içerisinde bulunan Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından sağlanmaktadır. Kaymakamlık bursuna başvurulabilmesi için bir takım şartların mevcut olması gerekmektedir. Kaymakamlık bursunun verilmesinde ki öncelikli amaç, maddi durumu yetersiz bulunan üniversite öğrencilerinin eğitim ihtiyaçlarının karşılanabilmesidir. Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından yapılan duyurularda genellikle “Fakru zaruret içinde ve muhtaç durumda bulunan, kanunla kurulu sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi olmayan ve bu kuruluşlardan aylık ve gelir almayan vatandaşlar için geçici olarak yardım veya eğitim ve öğretim imkânı sağlaması halinde topluma faydalı hale getirilecek, üretken duruma geçirebilecek kişiler 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu kapsamı içindedir.” ibaresi not düşülmektedir.

Kaymakamlık bursu aylık olarak ödenmemektedir. Bu burs yılda iki kez olmak üzere şubat ve eylül aylarında belli miktarlarda ödenerek öğrencilere bir nebzede olsa fayda sağlanmaktadır. Burada belirtilmiş olan eylül ve şubat ayları, sosyal yardımlaşma vakfı tarafından belli süre öne alınabilir ya da ertelenebilmektedir. Bu bursa başvururken birtakım belgelerin yanınızda bulunması gerekmektedir. Bunlar; muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi ve ikametgâh, iki adet fotoğraf, kimlik, öğrenci belgesi ve kaymakamlıktan temin edilecek olan başvuru formudur. Bu belgeler ana belgeler olmakla beraber, bazı kaymakamlıklar başka belgelerin getirilmesini de isteyebilmektedir.

Kaymakamlık bursu kaymakamlıkların düşünmüş olduğu en güzel ve değerli projelerin başındadır. Eğitime gönül vermiş ama madden yetersiz kişilerin hedeflerine ulaşabilmesinde basamak olan önemli bir maddi destektedir. Kaymakamlık bursu her kaymakamlık tarafından verilmesi zorunlu bir burs olmamakla beraber, bu bursu vererek destek olan tüm kaymakamlıklara teşekkürlerimizi buradan bir borç biliriz.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI