Hz. Zekeriyya (a.s)'ın Mucizeleri - BARIŞ SANIGÖK

10 Ekim 2018 Çarşamba 10:23

“Peygamberin zurriyetinden dünyaya peygber gönder diye Rabbine dua etmişti. Yaşlı ve kısır idi ama Rabbimiz ol emriyle bugün bile konusunu edeceğimiz o mucizeyi gerçekleştirdi…
Hz. Zekeriyya (a.s) oğlu Hz. Yahya (a.s) dünyâya geldi. Hz. Yahya (a.s) doğumu ile, Hz.Zekeriyya (a.s) ve âilesi sevince gark oldular. Hz. Yahya (a.s)'dan altı ay sonra Hz. İsa (a.s) dünyâya zahir oldu. İsrailoğulları Hz. İsa (a.s)'ın beşikteyken Allah-u Teâlâ’nın kudretiyle konuşmasına rağmen, onun babasız dünyâya gelmesiyle ilgili olarak Hz. Zekeriyya (a.s)'a iftirâ ettiler. Hz. Zekeriyya (a.s)’ı yok etmek onu öldürmek için aramaya başladılar. Yahudilerin iftirâlarını ve kendisini öldürmek istediklerini haber alan Hz. Zekeriyya (a.s) “Takat getirilemeyen şeyden uzaklaşmak, peygamberlerin sünnetidir.” kâidesince Yahudilerin bulundukları yerden uzaklaştı. Yahudiler, onu yakalamak için peşine düştüler. Zekeriyya (a.s) Beyt-ül-Makdîs yakınlarında ağaçlı bir bahçeye girdi. Bir ağacın yanından geçerken ağaç: “Ey Allah’ın peygamberi! Bana gel” diye seslendi. Ağaç yarıldı ve Zekeriyya (a.s) içine girdi.  Sonra kapandı ve onu gizledi. İsrailoğulları Zekeriyya (a.s)'ın izini tâkip edip nereye gittiğini anlayamadılar. O sırada mel’ûn, bütün peygambere düşmanlık taslayan ve bütün peygamberleri öldürmek, yok etmek isteyen ama hiçbir Peygambere zarar veremeyen İblis (şeytan) gelerek onlara; “Bu ağacı bıçkı ile kesin, burada ise meydana çıkar. Yoksa ne kaybedersiniz.” dedi. Kâfirler o ağacı biçerek Hz. Zekeriyya (a.s)'ın irtihal etmesine şahit oldular.
Mucizeleri İse Şöyledir:
1- Kalemleri, kendi kendine Tevrat’ı yazardı. Zekeriyya aleyhisselâm Beyt-i Makdis’te maiyyetinde yetmiş kişi olduğu halde Tevrat yazarlardı. Yahudilerin biri gelip; “Hak peygamber olsaydın, elinde Tevrat yazmağa muhtaç olmazdın, sen de elinle yazıyorsun, emrindekilerle aranızda hiçbir fark görmüyorum.” diye konuştu. Hz. Zekeriyya (a.s) bu söze karşı Cebrâil aleyhisselâm gelip: “Ey Zekeriyya, buradan kalkınız! Kaleminize emrediniz, kendi kendine yazsın!” dedi. Hz. Zekeriyya (a.s) kalkıp, emredince, kalem istenen şeyi yazmaya başladı. O saatte kalem on iki sûre yazdı. Bu mucize ile birçok kimse îmân etti.
2-  Hz. Zekeriyya (a.s) Hz. Meryem’i terbiyesi altına aldığı vakti, yazılması lâzım gelen kefâletnâmeyi, kalemsiz, hokkasız yazmışlardır.
3- Kur’ân-î Kerîm’de bildirildiği gibi, Hz. Zekeriyya (a.s) ve Beyt-i Mukaddes hademe ve kayyimlerinden yirmi dokuz kişi arasında Hz. Meryem’in kefâleti hakkında meydana çıkan ihtilaf üzerine herkes kendi kalemini Ürdün suyuna atmışlarken, yalnız Hz. Zekeriyya (a.s)ın kalemi suyun üzerinde dikilmiş kalmıştır.
4- Ağaçlar, Hz. Zekeriyya (a.s) ile konuşurlardı ve herkes bu konuşmayı duyardı. Yahudilerden bir tâife kendisini şehit etmek üzere araştırırlarken, kendileri de onlardan kaçtığı vakit, bir ağaç; “Ey Allah’ın peygamberi, gel bende gizlen seni ben muhâfaza ederim” diye dile gelmişti.
5- Hz. Zekeriyya (a.s) su üzerinde yürür ve hiçbir şekilde ıslanmazdı. Kendisi için suda yürümekle, karada yürümek arasında fark yoktu.
6- Hz. Zekeriyya (a.s)'dan mucize istendiği vakitte, yakınlarındaki ağaçlara mübârek eliyle işâret etmiş, hemen ağaçlar, köklerinden kopup, koşar adımlarla önlerine gelip kalmışlardır.
Kur’ân-î Kerîm’in Âl-i İmrân, Meryem, Enbiyâ ve En’am sûrelerinde Hz. Zekeriyya (a.s) ile ilgili haberler verilmektedir.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI