Semih Gökayaz GAZETTE’nin Sorularını Yanıtladı

Semih Gökayaz Gazettecomtr’nin sorularını yanıtladı

Adana Baro Başkanı Semih Gökayaz, Gazettecomtr’nin sorularını yanıtladı ve hayvan hakları ile 9. Yargı Paketi hakkında bilgiler verdi. Gökayaz, “Yapılacak düzenlemelerin hukukun üstünlüğünü koruma, adil yargılama süreçleri ve insan haklarına saygı çerçevesinde değerlendirildiğinde istenilen seviyenin altında kaldığı çok açıktır” dedi.

 Semih Gökayaz Gazettecomtr’nin sorularını yanıtladı

✏️ Gökayaz, yapılan düzenlemelerin hukukun üstünlüğünü korumadığını ve insan haklarına yeterince saygı gösterilmediğini belirterek, hayvanların uyutulması yasası konusunda, doğal dengeye saygı gösterilerek çözümler üretilmesi gerektiğini vurguladı. Hayvanlara karşı işlenen suçlarda cezaların yetersiz olduğunu ve caydırıcılıktan uzak olduğunu dile getirdi. 

✏️ Semih Gökayaz, 9. Yargı paketi ile ilgili ise, yargılamanın hızlandırılmasından, suç örgütlerinin finansmanının önlenmesine kadar önemli düzenlemeler olduğunu kaydetti. 

✏️ Avukatlara yönelik artan şiddet vakalarının endişe verici olduğunu ifade eden Gökayaz, adalet sistemindeki sorunların çözümü için daha etkili bir yargı sisteminin oluşturulması gerektiğine dikkat çekerek, cezasızlık politikasının ciddi sonuçlara yol açtığını belirten Gökayaz, af konusunun ülke gündeminde olmaması gerektiğini söyledi.

✏️Gazettecomtr’den Nur Dayan’ın sorularını yanıtlayan Adana Baro Başkanı Semih Gökayaz'ın röportajı;


Hayvanların uyutulması yasası hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Son zamanlarda ülkemizde, hayvan haklarıyla ilgili çalışmaların devam ettiğini fark ettik. Medya, hayvanlarla ilgili haberleri sıkça gündeme getirerek bu konuda farkındalık oluşturuyor. Ne yazık ki, hayvan haklarıyla ilgili yasaları hazırlarken, doğal dengeyi koruyarak ve hayvanlara değer vererek çözümler üretmek yerine, daha kolay yollar tercih ediliyor. Doğanın kendi dengesi var ve bizler bu dengeye saygı göstermek zorundayız. Sokak hayvanlarının yaşam koşullarını iyileştirmek için çalışmalar yapılmalı, ancak bu çözümler öldürmek gibi radikal yöntemler olmamalı. Bu sorumluluğun büyük bir kısmı belediyelere düşüyor. Eğer herkes kendi sorumluluğunu yerine getirirse, bu tür acımasız çözümlere gerek kalmayacaktır. Biz, sokak hayvanlarının öldürülmesine tamamen karşıyız.

Hayvanlara karşı işlenen suçlarda ceza yeterliliği ve caydırıcılığı konusunda ne düşünüyorsunuz?

Hayvan haklarıyla ilgili yasaların yetersiz olduğunu düşünüyoruz. Cezaların minimum düzeyde kaldığını ve caydırıcılıktan uzak olduğunu gözlemliyoruz. Ülkemizde cezasızlık politikası hakim, bu da suç işlemekten korkulmadığını gösteriyor. Verilen cezaların daha ciddi olması gerektiğine inanıyoruz. 9. Yargı paketiyle birlikte bu alanda bazı düzenlemelerin yapılacağına dair umutlarımız var.


9. Yargı paketi ile ilgili görüşleriniz nelerdir? Yasa teklifi hangi sorunları çözmeyi amaçlamaktadır?

9. Yargı Paketi, yargılamanın hızlandırılmasından, suç örgütlerinin finansmanının önlenmesine yönelik önlemlerden, ceza infaz sistemi düzenlemelerine kadar geniş bir yelpazede önemli düzenlemeler içermektedir.

Yapılacak düzenlemelerin hukukun üstünlüğünü koruma, adil yargılama süreçleri ve insan haklarına saygı çerçevesinde değerlendirildiğinde istenilen seviyenin altında kaldığı çok açıktır.

Söz konusu reformların, adaletin etkin, hızlı ve tarafsız bir şekilde tecelli etmesini sağlayabilecek nitelikte olması için Baroların, yetkililerle görüşmeleri sürmektedir.

Yine avukatlık mesleğinin faaliyet alanlarının genişletilmesi ve iyileştirilmesi amacıyla uzlaştırmacılık görevinin yalnızca avukatlar tarafından yapılmasının sağlanması için 9. Yargı paketinde düzenleme yapılması konusunda baroların yaptığı görüşmeler sonuç vermiş ve ilgili düzenleme taslakta yer almıştır.

CMK müdafilik görevini yerine getiren avukatlara ödenmesi gereken karşı vekalet ücretlerine ilişkin Adalet Bakanlığı ile görüşülmüş olup Adalet Bakanlığı’nın olumlu görüşlerine rağmen Maliye Bakanlığının çekinceleri sebebiyle henüz tam bir netlik kazanmamıştır.


Son zamanlarda avukatlara karşı artan şiddet vakalarıyla ilgili düşünceleriniz nelerdir? Bu durumun nedeni hakkında ne düşünüyorsunuz?

Son zamanlarda avukatlara yönelik artan şiddet vakaları, adalet sistemimiz için endişe verici bir durumdur.

Hukuk sistemindeki yavaş yargılama süreçleri, bağımsız yargının olmadığı ve adil yargılama hakkının ihlal edildiği kanaatinin toplumda yer etmesi, medyada, avukatların bazen olumsuz bir şekilde temsil edilmesi, toplumda avukatlara karşı olumsuz bir algı oluşmasına ve şiddet eğilimini artmasının nedenlerinden bazılarıdır.

Yargının üç sac ayağından biri olan avukatlara yönelik şiddetin önlenebilmesi için daha fazla farkındalık, güvenlik önlemleri ve etkin yargı sistemi gereklidir. Adaletin sağlanması ve suçluların en ağır şekilde cezalandırılması, bu tür saldırıların azalmasında büyük önem arz etmektedir.


Af konusu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Türkiye’de hali hazırda uygulanan cezasızlık politikası, ciddi sonuçlara yol açmaktadır.

Toplumda cezasızlık algısı yaygındır. Suç işleyenlerin yargılanmadığı veya hafif cezalar aldığı, yapanın yanına kar kaldığı düşüncesi, adalet sistemine olan güveni zedelemektedir.

Bu sorunların çözümü için daha adil, hızlı ve etkili bir ceza adalet sistemi oluşturulmalıdır.

Bu sebeplerle af konusunun ülke gündeminde olmaması gerektiği düşüncesindeyiz.

Son Dakika Gelişmelerden Vaktinde Haberdar olmak istiyor musunuz? Google News'te Gazette'ye abone olun. 

ABONE OL!

 

DİĞER HABERLER

Huzurevi sakinlerine sürpriz
Huzurevi sakinlerine sürpriz
15 Haziran 2024 Cumartesi
Arı kovanında uyuşturucu bulundu
Arı kovanında uyuşturucu bulundu
15 Haziran 2024 Cumartesi
Ekonominin kalbi AOSB
Ekonominin kalbi AOSB
15 Haziran 2024 Cumartesi
ABİSAD’dan karne hediyesi
ABİSAD’dan karne hediyesi
14 Haziran 2024 Cuma
Araç dereye düştü: 3 yaralı
Araç dereye düştü: 3 yaralı
13 Haziran 2024 Perşembe
Adana atıklardan arındırıldı
Adana atıklardan arındırıldı
13 Haziran 2024 Perşembe