Adana'da Karpuz Fiyatları 7 TL'ye Düştü

Adana karpuzu fiyatları 7 TL'ye düştü

Adana'da karpuz hasadı tüm hızıyla devam ediyor. 11-12 TL olan Adana karpuzu, şu anda 7 liraya kadar geriledi.

Adana karpuzu fiyatları 7 TL'ye düştü

Türkiye'nin karpuz sepetini dolduran Adana'da, coğrafi işaretli lezzetli karpuzların hasadı tüm hızıyla devam ediyor. Bu yıl yaklaşık 105 bin dekar alanda ekimi yapılan karpuzlardan 700 bin ton rekolte bekleniyor.

"Fiyatlar 12 TL'den 7 TL'ye Geriledi!"
Hasat mevsiminin başlamasıyla birlikte, tarlada kilogram fiyatı ilk başta 11-12 TL arasında değişirken, şu anda 7 TL'ye kadar geriledi. Adana karpuzu, lezzeti ve kalitesiyle sadece iç pazarda değil, Avrupa ülkeleri ve Rusya'ya da ihraç ediliyor.

"Son 3 Yıldır Çiftçi Karpuzdan Umduğunu Buldu"
Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, "Mayıs ayının ilk haftasında karpuzun kilogram fiyatı 11-12 liradan piyasaya girdi. Ancak şu anda karpuz fiyatı 7 liraya kadar düştü. Eğer karpuz 7 liranın altına düşerse çiftçi ancak maliyetini kurtaracak. Biz çiftçimizin para kazanmasını bekliyoruz. Son 3 yıldır çiftçi karpuzdan umduğunu buldu," dedi.

"Bu Yıl Karpuz Ekim Alanı Yüzde 25 Arttı!"
Sıcaklıkların artmaya başlamasıyla karpuz tüketiminin ve fiyatların artacağını belirten Doğan, "Şu anda ülkemizin 21 ilinde halen yağışlar sürüyor. Havalar ısınınca tüketim bollaşacak. Ovada da karpuz çıkınca fiyatların daha iyi olacağını bekliyoruz. Bu sene karpuz ekim alanı yüzde 25 arttı. Eğer fiyatlar böyle devam ederse gelecek sene ekim alanı daha da artacaktır," ifadelerini kullandı.
 

DİĞER HABERLER

Akaryakıt istasyonuna silahlı gasp
Akaryakıt istasyonuna silahlı gasp
24 Haziran 2024 Pazartesi
Feci kaza: 3 ölü 2 yaralı
Feci kaza: 3 ölü 2 yaralı
24 Haziran 2024 Pazartesi
Adanalı çiftçiler mağdur
Adanalı çiftçiler mağdur
22 Haziran 2024 Cumartesi
Arazi kavgasında 4 gözaltı
Arazi kavgasında 4 gözaltı
22 Haziran 2024 Cumartesi
Turbeyler Grubu
Turbeyler Grubu'nun acı günü
20 Haziran 2024 Perşembe